Aralık 6, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

Scarlett Johansson, filmi hem sinemalarda hem kendi kanalında yayımlayan Disney’e dava açarak Kara Dul’a veda etti

ABD’li kadın oyuncu Scarlett Johansson, Los Angeles Yüksek Mahkemesi’ne yapmış olduğu dava başvurusunda, Kara Dul’a ‘çifte yayım stratejisinin, bir tek sinemalarda gösterildiğinde gişeden elde edeceği geliri azaltarak, Disney’le yapmış olduğu sözleşmeyi ihlal ettiğini’ belirtti.
Gişe rekoruna ket
36 yaşındaki oyuncunun açıklanmayan oranda tazminat talep etmiş olduğu davayı kazanması halinde, sektörde benzer birçok tazminatın söz mevzusu olması planlanıyor.
Scarlett Johansson’ın 9 kez canlandırdığı Kara Dul olarak son kez seyirci karşısına çıkmış olabileceği mesajını verdiği film, 9 Temmuz’da gösterime girdiğinde, ilk yedi günde 218 milyon dolar gişe kazancı elde ederek koronavirüs pandemisi periyodu rekorunu kırdı.
Filmi 30 dolar ücretle Disney+’da yayımlayan şirket ise beyaz perde salonları kapalıyken streaming platformunu geliştirmek için bazı filmlerde bu hibrit modeli deniyor. 
‘Disney kendi cebini doldurmak istiyor’
Sadece dava başvurusunda şöyleki denildi:
“Disney seyircileri Disney+’ya yönlendirmek istiyor ki, eşzamanlı olarak hem gelirleri kendine saklayabilsin hem de platformun abone tabanını büyütebilsin, bu da Disney’in hisse fiyatlarını yükseltmenin kontrol edilip onaylanmış bir yolu. İkinci olarak, Disney, Johansson’ın sözleşmesinde mühim seviyede kıymet kaybı yaratmak ve böylece kendisini zenginleştirmek istiyor” 
The Wall Street Journal’a nazaran Johansson, film Disney+’da yayımlandığı için 50 milyon dolardan fazla mali kayba uğradı.

Disney rejects Scarlett Johansson’s complaint over ‘Black Widow’ streaming release https://t.co/SGungW5Smy pic.twitter.com/VJIdAon0jE
— Reuters (@Reuters) July 29, 2021

‘Pandemi döneminde bu şekilde dava olur mu?’
Hollywood’un dev şirketi ise çifte yayının ‘sözleşmeye uygun bulunduğunu ve davanın hiçbir haklılık payının bulunmadığını’ savundu.
‘Filmin streaming platformunda yayımlanmasının, Johansson’ın bugüne dek almış olduğu 20 milyon dolara ilaveten ek gelir kazanma kabiliyetini mühim seviyede artırdığını’ öne devam eden Disney açıklamasında, davanın ‘bilhassa pandeminin küresel çapta uzun soluklu ve korkulu etkilerini vurdumduymazlıkla görmezden gelmesi bakımından üzücü ve hastalık verici olduğu’ dile getirildi.