Kasım 29, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

Rıza Çalımbay’dan taraftara davet

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Vali Lütfullah Alim Sivasspor Tesisleri’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Fena sonuçların arkasından çıkan haberlere cevap veren ve takımın son durumu hakkında informasyon veren Çalımbay, çarpıcı açıklamalarda bulunmuş oldu.

Taraftarı geri kazanmaları icap ettiğini vurgulayarak sözlerine başlamış olan Çalımbay, bu hafta Hatayspor ile oynayacakları maça tüm taraftarları çağrı etti. Çalımbay, “Bu bir mazeret değil fakat biz sezona erken başladık. Erkenden kamp yapmış olup, hazırlık maçları oynadık. Biz buraya ilk geldiğimizde şampiyonluğa oynadık. Bunun sebebi Avrupa kupaları oynamadığımız ve öncesinden sakat vermediğimiz için. Avrupa olmadığı için lige oldukça iyi konsantre olduk ve ilk yarıyı önder bitirdik. Bizim esas sıkıntımız pandemiden sonrasında oldu. Şu an yaşadığımız en büyük sorun yandaş. Ne olursa olsun taraftarımızı kazanmalıyız. Şampiyonluğa oynadığımız sürem yandaş ile futbolcular içinde inanılmaz bir kontakt vardı. Biz 435 gün kendi sahamızda yenilmedik. Bu sebeple oldukça büyük taraftara sahiptik. Oynayacağımız Hatay maçı bizim için oldukça mühim ve taraftarın kesinlikle gelmesi gerekiyor. Yandaş gruplarımız ve her insanın güzel bir halde birleşmesi gerekiyor. Ekip istediğimiz benzer biçimde gitmeyebilir ve sorun yaşayabilir. Bu tür şeyler futbolun içinde olan şeyler. Yandaş iyi gün dostu değildir, taraftarın daima olması gerekiyor. Taraftarın bu şekilde zor günlerde takımına haiz çıkması gerekiyor. Taraftarlarımızın hepsini tribünde görmek istiyoruz. Takımın taraftara ihtiyacı var. Taraftarla bütünleşelim ve yolumuza devam edelim” dedi.

“Bu sıkıntıları aşacağız

Ekip olarak iyi bölgelere geleceklerine inandığını ifade eden deneyimli teknik adam, “Takımımızla ilgili kimsenin kafasında kaygı olmasın. Biz geçen sürem bundan daha zor durumdaydık. Ligi iyi bir halde bitireceğimize yürekten inanıyor ve takımımıza, oyuncularımıza, yönetimimize güveniyorum. En çok da fazla taraftara güveniyorum. Ben ve ekibimin bir hedefi vardı. Burada çalıştığımız sürece takımımızı ilk 5’e sokmaktı ve Avrupa kupalarına götürmekti. Biz bu tarz şeyleri yaptık. Son 10 yılda Anadolu’da Avrupa kupalarına üst üste giden takımız biz. Türkiye’mize oldukça puanlar kazandırdık. Bizlere oldukça maç oynattılar ve sıkıntılar yaşadık. Biz sıkıntıları aşarak bir bölgelere geldik ve biz bunu da aşacağız. İyi bölgelere kesinlikle geleceğiz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz fakat kimi zaman şanssız şeyler yaşanabiliyor. Bu şanssızlığı bu hafta kırmak istiyoruz ve kesinlikle bu hafta taraftarımızı maça bekliyoruz” diye konuştu.

“Yargıcı hataları puan kaybettirdi”

Yargıcı hatalarından dolayı bu sürem oldukça fazla puan kaybı yaşadıklarını söyleyen Rıza Çalımbay, şöyleki devam etti:

“Ben önümüzdeki maç cezalıyım. Benim ceza aldığım nedenler bizlere meydana getirilen haksızlıklar. Son olarak oynadığımız Başakşehir maçındaki iptal edilen golümüz düzgüsel bir gol. Benim hakeme itiraz etmem de düzgüsel. Öyleki bir golü vermezsen doğal ki itiraz edeceğim ve kart gördüm. Ben hiçbir vakit yargıcı arkadaşlara ne sövgü, hakaret, fena bir şey kesinlikle söylemiyorum. Ben yalnız takımımızın hakkını koruyorum. Ben haksız vakaları hazmedemiyorum. Bizim hiçbir takımla alış-verişimiz yok. Hangi ekip olursa çıkıp maçımızı oynuyoruz. Hiçbir kulüple de sıkıntımız yok. Hakemler kolay kart gösteriyorsa mecburen tepki göstermemiz gerekiyor. Biz bunlardan dolayı üzgünüz ve bizlere yapmasınlar. Biz Sivasspor’uz. Sivasspor kimselerle uğraşmıyor. Sivasspor olarak örnek bir kulübüz. Büyük kargaşalar çıkaracak kulüp değiliz. Kabullenemediğim şey kaybettiğimiz puanları yargıcı hatalarının belirlemesi. Bizim de kendi hatalarımız var. Onları kabul ediyoruz. Biz düzeleceğiz ve oldukça iyi duruma geleceğiz. Bizim bir tane galibiyete ihtiyacımız var. Bir yengi aldığımız vakit oldukça daha iyi bölgelere geleceğiz. Tüm hedefimiz bu maç ve ötekiler. Bambaşka bir halde maça çıkıp elimizden geleni yapacağız. Sivasspor kulübü centilmendir ve saygılıdır. Biz hakemlere iyi mi saygılıysak lütfen onlarda bizlere saygılı olsunlar.”

“Biz oldukça krizli takımlar yönettik”

Sivasspor’un menfaati için her şeyi yaptıklarının altını çizen Çalımbay, “Biz Sivasspor’un menfaatini düşünüyoruz. Sivasspor için her şeyi yapıyoruz. Ben aslına bakarsanız Sivaslıyım. Ekibimde yıllardan bu zamana kadar birlikte olduğum bir ekip. Biz oldukça krizli takımlar yönettik. 2 puandan ekip alıp 5. sıraya yükselttik. Tanrı’a şükür bu zamana kadar da kulüplerin hedefi her neyse onların üstünde ligi bitirdik. Bu yıl maçlar zor. Ortaya yandaş farkı çıktı. Bizim de kesinlikle bu desteği almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Uğur Ziraatçi hakkında karar yönetimin”

Bir basın mensubunun ‘Uğur Ziraatçi hakkında geçirme söylentileri var. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna Çalımbay, “Karar yönetimin sonucu. Şu anda transferde düşünecek durumda değiliz. Uğur’un da düşüncesini bilmiyoruz. Bizim ilkin bu durumdan çıkıp rahatlamamız lazım. Burada oldukça iyi oyuncularımız vardı. Emre ve Mert Hakan gitti. Şu anda da gittikleri yerlerde de oldukça iyi oynuyorlar. Kulübün menfaati her neyse ona bakılırsa hareket edilir. Biz de dönem arası için araştırmalara başladık” diye yanıt verdi.