Aralık 6, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

Moldova’da yeni Başbakan Natalya Gavrilitsa oldu

Moldova’da 11 Temmuz’da meydana getirilen erken parlamento seçimi sonrası, parlamento yeni başbakanı ve kabineyi belirlemek için toplandı.
Parlamentoda meydana getirilen oylamada, Gavrilitsa’nın adaylığı, Sandu’nun kurduğu Fiil ve Dayanışma Partisinin (PAS) 61 milletvekillinin oyuyla kabul edilirken adaylığına, Toplumcu Parti ve Komünist Parti’den oluşan koalisyon ve ‘Şor’ Partisi karşı çıktı.
Natalya Gavrilitsa, burada yapmış olduğu konuşmada, ülkenin yönetilmesiyle ilgili dört senelik planı sunarak, “Bu program, hakkaniyet reformu, devlet kurumlarının yolsuzluktan temizlenmesi, yatırımların teşvik edilmesi, emek harcama yerlerinin sayısının arttırılması, emekli maaşların yükseltilmesi, toplumsal desteğin sağlanması, salgınla savaşım şeklinde unsurları içeriyor” dedi.

©
İHAEski Moldova İçişleri Bakan Yardımcısı ve eski Cumhurbaşkanı Danışmanı’ndan canlı yayında yumruklu kavgaSon 30 yılda devlet kurumlarının “zenginleşmek” için kullanıldığını vurgulayan Gavrilitsa, “Bu tekrar olmayacak. Yeni hükümet yolsuzluk suçlularını korumayacak. Yolsuzluk kanalıyla biriktirilen kaynakları geri alacağız ve bu parayla okul, yetimhane, kültür merkezleri ile yolları onarım edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Dış siyasette ise Romanya, Ukrayna, ABD, Rusya ve AB ülkeleri ile ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Gavrilitsa, bunun için bazı bakanlıkların bölünmesi icap ettiğini belirtti.
Parlamento Başkanı İgor Grosu da Gavrilitsa’yı güvenoyu almasıyla kutlama ederek yeni kabineye başarılar diledi.