Ekim 16, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

Kenyalı atlet Agnes Tirop evinde ölü bulunmuş oldu

İki kez Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan ve iki yıl önceki olimpiyatta 5 bin metreyi dördüncü tamamlayan Agnes Tirop, 25 yaşındaydı.

Iten şehrindeki evinde ölü bulunan Tirop için polis soruşturması devam ediyor. 

Kenya Atletizm Federasyonu mevzuyla ilgili olarak “Bu öğleden sonrasında Dünya 10 bin metrenin bronz madalyalı adı Agnes Tirop’un zamansız ölümünü büyük bir üzüntüylü öğrendik. Ölüm sebebinin açığa çıkması için emek harcamalar sürüyor. Kenya, internasyonal seviyeye süratli bir halde çıkan bir mücevherini yitirdi” açıklamasını yapmış oldu.

Tirop, Ağustos ayındaki Olimpik Oyunları 5 bin metrede Etiyopyalı Guadaf Tsegay’den bir tek 0.75 salise sonrasında finişe ulaşmış ve bronz madalyayı kıl oranı kaçırmıştı. 2017 ve 2019 Dünya Atletizm Şampiyonaları’nda 10 bin metrede bronz madalya kazanan Tirop, uzun mesafelerde de adından söz ettirdi.

10 BİN METRE REKORUNUN SAHİBİ

Agnes Tirop, Eylül ayında Almanya’daki 10 kilometredeki yol yarışını 30 dakika ve bir saniyede koşarken; 2002’deki dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

2011’de yarış kariyerine gençlerde süregelen Tirop, o yıl düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası’nda 5 bin metrede iki bronz madalya kazanmıştı.  Dört yıl sonrasında ise Çin’deki Dünya Kros Şampiyonası’nda birincilik elde etti ve bu organizasyonu kazanan en genç ikinci sporcu unvanını elde etmişti.