Aralık 3, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

İngiltere Başbakanı Johnson’ın karantina sonucu halkı kızdırdı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, aynı uçakta seyahat etmiş olduğu bir personelin Kovid-19 testinin pozitif çıkmasına rağmen kendini karantinaya almayacağı bildirildi.
İngiliz medyasında yer edinen haberlere nazaran, Johnson’ın bu hafta İskoçya seyahatinde aynı uçakta bulunmuş olduğu söz mevzusu personelin Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının peşinden uçaktaki diğeri kişiler kendilerini karantinaya aldı. İngiliz medyası, Johnson’ın Kovid-19 tespit edilen kişi ile “yakın temasta olmadığı” gerekçesini öne sürerek kendini karantinaya almadığını aktardı.
Başbakanlık Ofisi’ndan meydana getirilen açıklamada ise “Başbakan, Birleşik Krallık’taki toplulukları tertipli olarak ziyaret ediyor ve ziyaretlerin tüm yönleri Kovid-19 kuralları doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Başbakan, Kovid-19 testi pozitif çıkan kimselerle yakın temas kurmadı” denildi.
Öte taraftan İngiltere hükümetinin almış olduğu kararlarda, bir kişinin, Kovid-19 testi pozitif sonuçlanan bir kişi ile aynı araç yada uçakta seyahat ettiğinde yakın temas kurulmuş olduğuna yönelik açıklamalar bulunuyor.
‘Üst düzey tutucu liderler, halkı hakkaten saf sanıyorlar’

©
REUTERS / Tolga AkmenEski başdanışmanına nazaran BoJo, ’80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi mahvedecek önlemler almaya değmez’ dediJohnson’ın sonucu halkın tepkisini çekerken, İşçi Partisi Başkanı Anneliese Dodds da mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Başbakan’ın, her insanoğlunun uyması gereksinim duyulan kuralların üstünde olmak için bir sebep bulmaya çalmış olduğu ve daha ilkin yaşananlardan hiçbir şey öğrenmediği açık” ifadelerini kullandı.
Doods, “Üst düzey tutucu liderler halkı hakkaten saf sanıyorlar. Bu, onlar için bir kuralın ve diğeri çoğumuz için başka kuralların geçerli bulunduğunun bir tek bir örneği” dedi.
Geçtiğimiz ay Başbakan Boris Johnson ve Ekonomi Bakanı Rishi Sunak, Kovid-19 testi pozitif çıkan Sağlık Bakanı Sajid Javid ile yakın temasta bulunmalarından sonrasında kendilerini 10 gün karantinaya almak mecburiyetinde bırakılmıştı. Başlangıçta, günlük denetim pilot programında yer alacakları için karantinadan kaçınabilecekleri söylemleri tepki alınca Johnson ve Sunak karantina uygulayacaklarını açıklamıştı.