Aralık 3, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

Formula 1 Türkiye GP’si Avrupa’da ses getirdi!

Pilotlar klasmanında liderliğin Mercedes’in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton’dan Red Bull’un Hollandalı sürücüsü Max Verstappen’e geçmiş olduğu dün meydana gelen yarıştan zaferle ayrılan Hamilton’ın ekip arkadaşı Fin Valtteri Bottas’ın elde etmiş olduğu başarı, ekibi tarafınca memnuniyetle karşılandı.

Mercedes’ten meydana getirilen açıklamada, İstanbul Park’taki hava koşullarının yarışın derecesinde mühim rol üstlendiği belirtilerek, “Hafifçe bir yağışın eşliğinde devamlı rutubet içinde kalan pistte Valtteri, mükemmel bir zafer elde etti. En süratli pist derecesine ulaşarak da fazladan puanlar kazandırdı.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

İçten yanmalı motorunu değiştirdiği sebebi öne sürülerek 11. basit başladığı yarışı 5. sırada tamamlayan Hamilton’ın performansı için de “Lewis, almış olduğu 10 sıra geriden başlama cezasına karşın bilhassa yarışın başlarında birçok aracı geride bıraktı. İnatçı yağmur bulutları ve sisli havaya karşın pilotlarımızın gösterdiği performanstan mutluyuz.” şeklinde görüş açıklandı.

Red Bull ve Ferrari sonuçtan memnun

Yarışı ikinci sırada tamamlayan Verstappen ve üçüncülüğe ulaşan Meksikalı pilot Sergio Perez’in ekibi Red Bull da İstanbul’dan mutlu dönenler içinde yer aldı.

Red Bull’dan meydana getirilen açıklamada, iki pilotun İstanbul’da podyuma çıkması mühim bir başarı olarak nitelenerek, “Max Verstappen’in Formula 1 pilotlar klasmanında tekrardan zirveye çıkması, mükemmel bir işti. Hamilton ile yarış boyu başa baş bir savaşım veren Sergio Perez ise Fransa Grand Prix’sinden sonrasında ilk kez podyumda yer alarak takımımızın çifte zaferinde mühim rol oynadı.” ifadeleri kullanıldı.

Monakolu pilot Charles Leclerc’in dördüncü, İspanyol Carlos Sainz’ın ise sekizinci sırada tamamladığı Türkiye Grand Prix’si, takımları Ferrari cephesinde tatminkar bir netice olarak değerlendirildi.

Takımdan meydana getirilen açıklamada, İstanbul’dan iki pilotun toplam 16 puanla dönmesinden sevinç duyulduğu belirtilerek, “Pistte pilotlarımızın gösterdiği potansiyel performansa bakıldığında daha da iyi sonuçlar alabilirdik. Pilotlarımızın dereceleri yardımıyla takımlar klasmanında McLaren ile aramızda puan farkını mühim seviyede azalttık.” değerlendirmesi yapılmış oldu.

İstanbul Park’ın sıkıntılı bulunduğunun altını çizen Ferrari’nin ekip direktörü Mattia Binotto, “Kazanmaya çalıştık. İstanbul Park’taki yarışın ortalama 3’te 2’si ıslak zeminde geçti. Charles, pistte iyi bir hız yakalayarak bir ara üçüncülüğe kadar çıktı ve liderlik için savaşım etti. Bu yarışta kazanmak için stratejiler geliştirdik. Oldukça gerilmiş bir yarış oldu. Cuma günü kuru zeminde meydana getirilen antrenman turlarında, yarışta iyi dereceler çıkarabileceğimizin sinyalini vermiştik. İstanbul Park, oldukça fazla özveri gerektiren bir pist ve ikimiz de ne kadar mücadeleci olduğumuzu gösterdik. Bundan dolayı 16 puan kazanmamıza karşın hala tam olarak tatminkar bir netice alamadığımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İngiliz basını Hamilton’ı eleştirdi

Avrupa basınında ise İstanbul Park’ta yarış esnasında yaşanmış olan hava koşullarının, pilotların derecesinde mühim rol teşkil etmiş olduğu görüşü ön plana çıkarıldı.

İngiliz basınından BBC, Hamilton’ın yarış esnasında ekibi Mercedes’in lastik değişimi çağrısını reddederek pit alanına gitmemesini eleştirerek, “Lewis Hamilton, Mercedes’i dinlemeyerek lastik değişimini geç yapmış oldu ve olası podyum yada yarışı kazanma şansını eliyle itti.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Hamilton’ın hatası, İstanbul’da beşincilikle sonuçlandı” başlığını kullanan Daily Mail gazetesi ise “Sinirlerine hakim olamayan Hamilton, takımının pit alanına girme çağrısını dinlemeyerek dünya şampiyonluğu mücadelesinde ağır bir yara aldı.” görüşünü okuyucularıyla paylaştı.

Marca: “Türkiye Grand Prix’sine, asla durmayan ince yağış damgasını vurdu”

İspanyol basınında, yarışla ilgili haberlerde, İspanyol pilotlar Sainz ve Fernando Alonso’nun yanı sıra ıslak pist, Hamilton ile Verstappen arasındaki liderlik mücadelesi öne çıkarıldı.

Haberlerde, İspanyol pilotlardan Alonso’nun “fena gününde olduğu”, 19’uncu basit başlayıp 8’inci olan Sainz’ın ise “ışıldayan bir pilotluk” örneği sergilediği açıklandı.

“Bottas festivali fakat yeni önder Verstappen” ifadesini başlığına çıkaran Marca gazetesi, “Türkiye Grand Prix’sine, bitmek bilmeyen, 58 turun her birinde gerginliği tırmandıran, asla durmayan ince yağış damgasını vurdu.” diye yazdı.

El Pais ise “Bu sürem Formula 1 Dünya Şampiyonluğu’nu kazanmaya aday Verstappen ve Hamilton’ın muhteşem kazanma hırslarının, İstanbul’da bir kez daha ortaya çıktığını” altını çizdi.

“Her insanın zevkine gore yağmur yağmıyor” başlığını atan AS gazetesi, “Yağış, fırtınalı bir 2021 sezonunun geçmiş olduğu Formula 1’de iki sürücünün şampiyonluğu kazanmak için kelimenin tam anlamıyla her şeyi hayata geçirmeye hazır bulunduğunu ortaya koydu.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Mercedes pilotu Valtteri Bottas’ın bu yılki ilk galibiyetini aldığını ve bunun muhtemelen son olacağını yazan AS, şampiyonluk yarışı için “Verstappen, Hamilton’a karşı puan toplamanın peşine düştü ve liderliği 6 puan farkla tekrardan ele geçirdi.” değerlendirmesini yapmış oldu.

İtalya basınında gündem zirvedeki yarış

İtalyan basını da İstanbul’da ıslak pistte koşulan yarışı Bottas’ın kazanmasına karşın Hamilton ile Verstappen arasındaki şampiyonluk mücadelesi üstünden görmüş oldu.

La Gazzetta dello Sport, “Bottas kazanıyor, Max kazanıyor” başlığıyla verdiği haberde, “Bottas, yarıştaki zaferinin yanı sıra 58 tur süresince Verstappen’i arkasında tutmayı başararak rakibinin daha çok puan elde etmesine engel olmayı başardı.” diye yazdı.

Haberde, Verstappen’in sonuçtan memnun olduğu, şampiyonluk rakiplerinden Hamilton’ın pite girmeme kararının arkasından Mercedes’in durumu riske atmak istemediği ve Büyük Britanyalı sürücünün beşincilikte kalmış olduğu açıklandı.

Gazete, İtalyan ekibi Ferrari’nin pilotu Leclerc’in 3. sırada başladığı yarışta podyum şansını kaçırdığına dikkati çekerek, “Buna karşın Leclerc ve Sainz, performanslarıyla 2021’in en tatminkar sonucunu aldı.” şeklinde görüş belirtti.

Corriere dello Sport da yağışın yarışın sonucunu etkilediğini belirttiği haberinde, Bottas ile Red Bull pilotu Sergio Perez’in, sıkıntılı Türkiye Grand Prix’sinin başarıya ulaşmış adları bulunduğunu yazdı.

Gazete, Ferrari’nin aracında denemiş olduğu yeni motor sistemiyle yarışın başrolünde yer aldığını ve gelecek yıl için ümit vadettiğini de altını çizdi. Haberde, yarış içinde Ferrari’nin Leclerc’e uyguladığı taktiğin, organize ettiği şeklinde gitmediği, Sainz’ın ise yarış içinde etkisi altına alan bir geri dönüşe imza attığı kaydedildi.

KAYNAK: AA