Aralık 6, 2021

Son Dakika

Dünyadan Haberler

Belarus lideri Lukaşenko: Karşıcılık darbe planlıyordu

Lukaşenko, görevindeki altıncı devrin birinci yıldönümü olan bugün senelik basın toplantısı düzenledi ve konuşmasında geçen yılki seçimleri savunarak muhalefeti darbe hazırlığı yapmakla suçladı.
Lukaşenko, “Biz o zamanlar seçim hazırlığı yapıyorduk ve tamamen saydam ve siyasal yaşamın demokratikleştirildiği koşullarda bir seçim gerçekleştirdik. Birileri adil seçimler için hazırlanırken ötekiler de darbe için yönetimin indirilmesi çağrısı yapıyordu” ifadelerini kullandı.
Belarus lideri, geçen yıl meydana gelen seçimleri adil bir halde kazandığını, şiddetli bir ayaklanma karşısında da ülkesini savunduğunu deklare etti.
Belarus’ta Lukaşenko’nun tekrardan devlet başkanlığına seçilmesinin arkasından aylar devam eden protestolar gerçekleştirildi, bu protestoların en büyüğüne 200 bin kişi katıldı. Belaruslu yetkililerin müdahalesi sonucunda 35 binden fazla kişi gözaltına alındı. Belaruslu Muhalif Svetlana Tihanovskaya da bu zamanda Litvanya’ya gitti.

©
AFP 2021 / ALEXEY NIKOLSKYBelarus lideri Lukaşenko’dan yönerge: Sınırları kapatınÖte taraftan Belarus geçen mart ayında Litvanya’dan Tihanovskaya’yı iade etmesini talep etmişti. Belaruslu muhalif önder, yasadaki anayasal düzeni devirmeye yönelik çağrıları içeren madde uyarınca internasyonal çapta aranan kişiler listesine alınmıştı. Litvanya Dışişleri Bakanlığı ise ülkenin siyasal mültecileri otoriter rejimlere geri verme niyetinde olmadığını açıklamıştı.
Belarus’ta 9 Ağustos 2020’deki tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinden sonrasında Aleksandr Lukaşenko 6. dönem üst üste koltuğa oturmuştu. Bir tek seçimlerin geçersiz olduğu mevzusundaki ısrarını sürdüren karşıcılık, Lukaşenko’nun görevden alınması ve tekrardan seçim yapılması için girişimlerde bulunuyor.
Batılı ülkeler de hem açıklamaları hem de yaptırım uygulamaları ile bu süreçte açık bir halde Tihanovskaya’nın yanında yer aldı. Tihanovskaya, hâlâ seçimlerin derhal arkasından gittiği Litvanya’da yaşıyor.
‘Kiev, Belarus’a eğittiği militanları ve silahlar gönderdi’
Öte taraftan Lukaşenko, “Sen (Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy) Batı’nın izinden gittin, onları destekledin. Fakat ne diye Ukrayna’da militanları eğitiyor, buraya, bizlere tabanca gönderiyorsun?” dedi.
‘Ukrayna kırmızı çizgiyi geçti’
Lukaşenko konuşmasında Belarus’la uçuşları yasaklayarak Ukrayna’nın kırmızı çizgiyi geçtiğini de söylemiş oldu.
‘Oldukca yakında görevimden ayrılacağım’

©
SputnikPutin: Belarus dış tehditlere rağmen güvenilir ve istikrarlı bir partnerLukaşenko, oldukça yakında devlet başkanlığı görevinden ayrılacağını, yalnız ülkesinin bölünmeye başlayacağından kaygı duyduğunu deklare etti.
Bir gazetecinin mevzuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Lukaşenko, koltuğa parmakları morarırcasına tutunmak benzer şekilde bir niyeti olmadığını belirterek, “Yakında, oldukça yakında” dedi, fakat net bir tarih vermedi.
Lukaşenko, “Belarus halkı kimi seçerse devlet başkanı o olur. Bu hakikaten de bu şekilde. Halk kime oy verirse. Ek olarak benim hangi pozisyonda olacağıma da karar vermiş değilim. Dürüst söylüyorum. Düşünüyorum. Bulunduğum vazife sonsuz bir vazife değil” dedi.
Lukaşenko daha ilkin oğullarını halefleri olmaya hazırlamadığını söylemişti.