Haber346

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Önerilir?

Geniz Eti Nedir? Geniz eti (Adenoid) burunla boğaz arasında yerleşmiş bir savunma sistemi dokusudur. Üzüm salkımına benzer yapısıyla geniz eti solunum yoluyla burundan giren mikropları tutar. Vücudun bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı savaşması için maddeler üretir. Antikor adı verilen bu maddeler bağışıklık sistemi için çalışır. Bağışıklık sistemi için önemli ve faydalı bir organ olan geniz etinin alınması hangi […]

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Önerilir?
15 Kasım 2019 - 19:57 'de eklendi.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti (Adenoid) burunla boğaz arasında yerleşmiş bir savunma sistemi dokusudur. Üzüm salkımına benzer yapısıyla geniz eti solunum yoluyla burundan giren mikropları tutar. Vücudun bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı savaşması için maddeler üretir. Antikor adı verilen bu maddeler bağışıklık sistemi için çalışır.

Bağışıklık sistemi için önemli ve faydalı bir organ olan geniz etinin alınması hangi durumlarda önerilir?

Sık sık tekrarlayan geniz eti iltihaplanması ve geniz eti büyümesi durumlarında kulak burun boğaz doktorunuz size geniz eti ameliyatı önerir. Burada hasta öyküsü önemli rol oynar. Yıl içerisinde kaç kez tekrarladığı, kullanılan antibiyotik sayısı, hastanın gece ağzı açık uyuma ve horlama öyküsünün olup olmadığı gibi birçok etken bu kararı etkileyecektir. Hasta ve ailesini en çok endişelendiren konu çocuğun geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanacağı düşüncesidir. Ancak vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular da vardır. Geniz eti iltihaplanması ve büyümesine bağlı sık sık hastalanan bir hastanın ameliyat sonrası daha az rahatsızlanması hedeflenmektedir.

Burada daha çok kar zarar ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Geniz etinin belirtileri nelerdir?

Geniz eti büyümesi halinde aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir:

Burundan nefes almada zorluk

Sürekli ağızdan nefes alma

Buna bağlı olarak dudaklarda sürekli kuruma

Burun tıkalı gibi genizden konuşma

Geceleri ağzı açık uyuma

Uyku sırasında horlama

Uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesin durması  (Uyku apnesi)

Eğer çocukta geniz etinin büyüdüğünden veya iltihaplı olduğundan şüpheleniyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmadır.

Geniz eti nasıl tedavi edilir?

Geniz eti iltihabı ilk önce antibiyotikler ile tedavi edilmelidir. Eğer geniz eti iltihaplı değil ve sadece geniz eti büyümesi varsa doktorunuz bir süre beklemeyi önerebilir. Geniz etinin bir miktar büyümesi çocuklarda 7-8 yaşa kadar normaldir. Zamanla geniz etinin kendiliğinden küçülebilme ihtimali vardır.

Geniz eti ameliyatına hangi durumlarda ihtiyaç duyulur?

Aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı varsa geniz eti ameliyatı önerilir;

Nefes alma güçlüğü

Uyku apnesi

Sık tekrarlayan geniz eti enfeksiyonu

Konuşma bozukluğu

Uyku bozukluğu

Uyku sorunlarına bağlı dikkat eksikliği

Okul başarısında düşme

Geniz eti ameliyatı nasıl olur?

Geniz eti ameliyatı genellikle 15 – 20 dakika süren ve hastanede toplam kalış süresi 5 – 10 saati geçmeyen küçük bir ameliyattır. 

Ancak her ameliyat çocuk ve ailesi için genellikle korkutucudur. Nedenleri ile birlikte çocuğa ve aileye gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Erkek çocukları için bazı aileler geniz eti ameliyatını sünnet ile bir arada yaptırmayı planlayabilmektedir.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı ameliyathane ortamında ve çocuğunuza genel anestezi verilerek uyutularak yapılmaktadır. Yaklaşık 15 – 20 dakika sürecek olan ameliyatta deride bir kesi yapılmaz. Cerrah, geniz etini çocuğunuzun ağzının içinden alacaktır. Ameliyat bitiminde çocuğunuz uyanma odasına alınacaktır. Servise çıkarıldıktan sonra kanama yönünden takip edilerek 5 – 10 saat sonra taburcu edilecektir. Ancak her ameliyatın komplikasyonu olduğu gibi kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyata alınması gerekebileceği de unutulmamalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER