Haber346

Sivas’tan Barış Pınarı Harekatı’na Destek Açıklaması

SİVAS’ta oda, borsa ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi. Barış Pınarı Harekatı’na destek olmak için Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cengiz Akpolat, Ziraat Odası Başkanı […]

Sivas’tan Barış Pınarı Harekatı’na Destek Açıklaması
16 Ekim 2019 - 20:47 'de eklendi.

SİVAS’ta oda, borsa ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi.
Barış Pınarı Harekatı’na destek olmak için Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cengiz Akpolat, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Oda, borsa ve STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cengiz Akpolat, “Türkiye, 9 Ekim’de Suriye sınırı üzerinde Barış Pınarı adı verilen sınır ötesi harekat başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekatı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekat, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekat, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER