Haber346

Sivas’ta İŞGEM Projeleri Hayat Buluyor

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti‘nin finanse ettiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) liderliğinde tamamlanan Sivas İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor. İŞGEM, kuruluş aşamasındaki girişim şirketlerine işletme yönetimine dair mentorluk, koçluk ve danışmanlık, ofis alanı, birlikte iş yapma kültürünün kazanılıp yerleştirilmesi, farklı teknik […]

Sivas’ta İŞGEM Projeleri Hayat Buluyor
31 Ağustos 2019 - 11:08 'de eklendi.

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti‘nin finanse ettiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) liderliğinde tamamlanan Sivas İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor.
İŞGEM, kuruluş aşamasındaki girişim şirketlerine işletme yönetimine dair mentorluk, koçluk ve danışmanlık, ofis alanı, birlikte iş yapma kültürünün kazanılıp yerleştirilmesi, farklı teknik ve yönetsel konularda eğitim ve gelişim olanakları sağlanması gibi hizmetlerle destek sunma çabalarını sürdürerek, Sivas’ta, girişimcilik ekosistemine sağlıklı, etkin ve uzun soluklu bir işleyişin yerleşmesini sağlayabilmeyi amaçlıyor. Metal, makine ve fonksiyonel gıda sektörleri öncelikli olarak girişimcilerin faaliyetlerini geliştirip güçlendirebilmeleri, verimli iş birlikleri ile birbirini tamamlayan ve güçlendiren konularda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile çok yönlü koordinasyon içinde olan İŞGEM firmalarının, önünü açmayı hedefliyor.
İŞGEM tarafından ORAN’a gönderilen ‘Mesleki Eğitim ve Sonrası Girişimci Motivasyonu ve Önündeki Engellerin Tespiti Mevcut Durum Analizi’ projesiyle meslek liseleri ve meslek yüksekokullarında, girişimcilik ekosistemi, kültürü ve vizyonunu, öğrencilik döneminde gençlerde oluşturmayı önemsiyor. Proje öncesinde bir çalıştay yapılarak mesleki eğitim becerilerinin girişimcilik süreçlerine dönüştürülmesinde karşılaşılan mevcut ve olası problemlerin neler olduğu görülerek, bir fizibilite çalışması yapılacak. Şehir merkezi ve ilçelerdeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı meslek liseleri, meslek yüksekokullarının yetkilileri, TSO ve OSB iş birliği ile yapılacak olan proje, ORAN tarafından desteklenecek.
Ayrıca, İŞGEM ve OSB bünyesinde faaliyet gösteren firmalara ‘Üretim Süreçlerinde Kalite ve Verimlilik Odaklı Hassas Teknikler ve Teknolojiler Eğitimi ve Sertifikasyonu’ çalışması gerçekleştirilerek kalite, maliyet, verimlilik dengelerini artırılması yönünde farkındalık ve bilinç oluşturmak, hedefleniyor. Yalın Üretim, TPM, 5S, Kalibrasyon ve Ölçümleme gibi önemli başlıklarda modüller halinde eğitimlerin uygulanmasının yanı sıra akredite niteliği olan sertifikasyonun verilecek olması da katılımcılara önemli bir kazanım sağlayacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER