Haber346

‘Makineli Görü Sistem Tasarımı’ Projesine TÜBİTAK Desteği

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü bünyesinde yer alan ROBOLAB’da çalışma yapan lisans öğrencilerinin “Mermer Sınıflandırılması İçin Makineli Görü Sistem Tasarımı” projesi TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Dr. Öğr. Üyesi Yunis Torun danışmanlığında, Muhammet Abdurrahim Çelik, Mehmet Rıza Akbaş ve Sertaç Gülboy tarafından tasarlanan proje TÜBİTAK BİDEB tarafından 2209 Sanayi Odaklı Araştırma Proje desteği kapsamında […]

‘Makineli Görü Sistem Tasarımı’ Projesine TÜBİTAK Desteği
11 Temmuz 2019 - 21:19 'de eklendi.
Reklam

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü bünyesinde yer alan ROBOLAB’da çalışma yapan lisans öğrencilerinin “Mermer Sınıflandırılması İçin Makineli Görü Sistem Tasarımı” projesi TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

Dr. Öğr. Üyesi Yunis Torun danışmanlığında, Muhammet Abdurrahim Çelik, Mehmet Rıza Akbaş ve Sertaç Gülboy tarafından tasarlanan proje TÜBİTAK BİDEB tarafından 2209 Sanayi Odaklı Araştırma Proje desteği kapsamında destekleniyor. Kentte faaliyet gösteren bir fabrikada müdür olarak görev yapan ve aynı projenin sanayi danışmanlığını yürüten Levent Gencer, sektörde mermer karolarının deseni ve rengine bağlı olarak mermer kalitesinin değiştiğini, bu desenler ve renklerin mermer kalitesini ve mermer kalite sınıfını etkileyen en büyük etken olduğunu ifade etti.

Tasarladıkları proje ile sınıflandırma işleminin işçilerden bağımsız hale getirmeyi, yapay zekâ destekli sistem ile mermer sınıflarını öğrenen ve mermerleri öğrenilen sınıflara göre ayırt edebilen çok düşük hata oranına sahip olan bir sınıflandırma sistemi tasarladıklarını ifade eden öğrenciler, proje kapsamında mermer fabrikasından alınan 1000’e yakın mermer görüntüsü ile sistemin laboratuvar ortamında geliştirildiğini, test işlemlerini gerçekleştirdiğini ve sistemin fabrikalara entegre edilebilir bir sistem haline getirebileceklerini belirtti.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER