Haber346

Öğrenciler, Sivas’ın 3 Boyutlu Kadastro Modelini Oluşturdu

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü son sınıfta okuyan 15 öğrenci, Sivas’ın 3 boyutlu kadastro modelini oluşturdu. Harita Mühendisliği Bölümü Kamu Ölçmeleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Ercüment Ayazlı’nın danışmanlığında bitirme tezi olarak öğrenciler 3 boyutlu kadastro modelini oluşturdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Ayazlı, Tapu Kadastro Genel […]

Öğrenciler, Sivas’ın 3 Boyutlu Kadastro Modelini Oluşturdu
09 Temmuz 2019 - 17:47 'de eklendi.
Reklam

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü son sınıfta okuyan 15 öğrenci, Sivas’ın 3 boyutlu kadastro modelini oluşturdu.

Harita Mühendisliği Bölümü Kamu Ölçmeleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Ercüment Ayazlı’nın danışmanlığında bitirme tezi olarak öğrenciler 3 boyutlu kadastro modelini oluşturdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Ayazlı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Kasım ayında ilan edilen 3 boyutlu kadastroya altlık oluşturacak verilerin hazırlanmasıyla ilgili çalışma kapsamında son sınıf öğrencilerini bu teknolojiye adapte edebilmek adına böyle bir bitirme tezi ödevi verdiğini söyledi.

Ayazlı, ”3 boyutlu kadastro konusunda ülkede ilk çalışmaları yapan insanlardan birisiyim. Yaklaşık 15 senedir bu konuda çalışıyorum. Dünya standartlarında standart kabul edebileceğimiz CityGML diye bir formatımız var. Bu formatta biz bir kent modeli oluşturacağız. 3 boyutlu analizleri gerçekleştirebilmek için bu tip modellere ihtiyaç duyuluyor ve görselleştirme amaçlı çok kullanılıyor 3 boyutlu kent modelleri. Bunun haricinde özellikle kentle ilgili karar vericiler dediğimiz yerel yönetimler, planlayıcılar, üniversiteler ve kamu kurumları gibi kentin büyümesi, gelişimi, planlanmasıyla ilgili karar vericilerin de 3 boyutlu ihtiyaç duydukları bilgiler bu şekilde sağlanmış olacak. Örneğin; planlamada bu tip çalışmalar yapılabiliyor. Trafik yönetiminde çok sık kullanılabiliyor. Afet yönetiminde; deprem, yangın gibi. Ticari yönünü de konuşmak gerekirse özellikle GSM operatörlerinin ihtiyaç duyduğu, vericilerin nasıl konumlandırılabileceği gibi o tip sıklıkla kullanılan bir teknik” dedi.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün başlattığı çalışmanın pilot bölge aşamasında olduğunu, önümüzdeki yıllarda Türkiye geneline yayıldığı zaman Harita Mühendisliği öğrencileri için bir istihdam sağlayacağını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ayazlı, ilerleyen yıllarda bu modeli daha da detaylandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Öğrencilerden Büşra Gürbüz ise, ”Öncelikle hocamıza teşekkür ediyoruz. Son yıllarda yapılan 3 boyutlu modellerin zeminini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri olarak yapmaya çalıştık. Mezun olduğumuzda bizim için yeni bir iş imkanı sundu. Mezunlar 3 boyutlu modeller hakkında çok donanımlı olmadıkları için en azından kendimize bir şeyler katmış olduk” ifadelerini kullandı.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER