Haber346

Eski Hastane Ve Orduevi, Sivas Şehir Meydanına Entegre Edilecek

SİVAS’ta eski Numune Hastanesi  ve eski Orduevi alanının şehir meydanına entegre edilmesi için somut adımlar atılmaya başlanıyor. Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgi ve ilgili kurum yetkilileri her iki alanı da inceleyerek yapılacak çalışmaları değerlendirdi. Heyet ilk olarak Eski Numune Hastanesi alanında incelemelerde bulundu. Vali Salih Ayhan, burada yaptığı açıklamada 2 yıllık bir […]

Eski Hastane Ve Orduevi, Sivas Şehir Meydanına Entegre Edilecek
02 Haziran 2019 - 0:22 'de eklendi.
Reklam

SİVAS’ta eski Numune Hastanesi  ve eski Orduevi alanının şehir meydanına entegre edilmesi için somut adımlar atılmaya başlanıyor. Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgi ve ilgili kurum yetkilileri her iki alanı da inceleyerek yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

Heyet ilk olarak Eski Numune Hastanesi alanında incelemelerde bulundu. Vali Salih Ayhan, burada yaptığı açıklamada 2 yıllık bir sürecin ardından gelinen noktada bir düşünce olgunluğunun oluştuğunu belirterek, “Bu alanı bayramdan sonra tertemiz hale getireceğiz. Burayı sosyal dokusuna uygun şekilde hazırlayıp, vatandaşın sosyal, sağlık, kültürel ve eğitim gibi alanlarda kullanmasını sağlayacağız. Hızlı bir şekilde sürecimiz devam ediyor” dedi.

Bölgenin son dönemlerde yoğun bir şekilde tartışılmasının yöneticilere bir mesaj verdiğini belirten Ayhan, “Yeni yapılan ve şehrin tamamını ilgilendiren projelerde öncelikle fizibilite hazırlıklarının da iyi yapılması gerektiği ortaya çıktı” diye konuştu.

Eski hastane alanının meydana entegre olması gerektiğini kaydeden Ayhan, “Şehir büyüyor ve binalaşma artıyor. Bu tür yeşil alanları muhafaza ederek inşallah hiçbir ağaca zarar vermeden şehrin dokusuna uygun bir şekilde, Sivas halkına hizmet sunacağız. Bu sene hem temizlik, hem projelendirme hem de yetiştiği taktirde imalat aşaması 2020’nin sonuna da bu meydan tertemiz, herkese hizmet edecek şekilde tanzim edilmiş olacak.”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Önümüzdeki günlerde hukuki süreçte tamamlanmak üzere. Bu alanı şehrimize yakışan ve şehrimize değer kazandıracak bir proje hazırlayacağız. Bu alan şu an ki haliyle şehrimize yakışmıyor. Buradaki sıkıntıyı giderecek çalışmaları yapıp tamamlanmasıyla birlikte şehrimize değer katacak alanı valiliğimiz ve bakanlığımızın desteğiyle şehrimize kazandıracağız. Tüm hemşehrilerimizden biraz daha sabretmelerini bekliyoruz. Bu yıl içinde süreci başlatacağız” dedi.

ESKİ ORDU EVİ ŞEHİR MEYDANINA KAZANDIRILACAK

Heyet daha sonra yeni binasına taşınan ve şehir merkezinde bulunan orduevinin bulunduğu alanı inceledi. Vali Ayhan, yeni bir orduevinin yapıldığını ve burada emeği geçenlere teşekkür etti.

Boşalan orduevinin atıl kalmaması gerektiğinin altını çizen Ayhan, “Şehir meydanına entegre ederek, hem burayı şehrin dokusuna tanzim edecek hem de ilerleyen aşamada turizmi tek merkezli yönetmek istiyoruz. Tüm kurumlarımızla beraber ortak bir yürütme mekanizması kuracağız o yürütme mekanizmamızı bir merkez gibi olacak. Burası gerçekten güzel bir değer güzel bir miras” dedi.

Ayhan, orduevi alanının insanların nefes aldığı bir yer olmasını istediklerini belirterek, “Şehrimizin meydanının seyredileceği güzel bir alan olacak. Çok güzel bir yer, hassasiyet gösteriyoruz. Tüm kurumlarımızın değerli düşünceleriyle beraber bu yolu birlikte yürüyeceğiz. Ben şimdiden açıkça söyleyeyim çok heyecanlıyım. Çünkü yıllardır buranın şehirden uzak, şehirden kopuk olması bizi üzüyordu. Artık bu kopukluğu gidererek tüm 647 bin ve gurbetçi vatandaşlarımızın hizmetine açılacak. Yeni ordu evimiz de şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Eski orduevi alanını tarihi şehir meydanına uygun bir şekilde projelendirerek halkın hizmetine açacaklarını kaydeden Belediye Başkanı Bilgin de, “Mevcut tarihi şehir meydanı Türkiye’de nadir meydanlardan birisi. İnşallah burayı işlevsel hale getirerek şehre hem ekonomi olarak hem de turizmine katkı sağlayacak işlev vereceğiz. Taşınma işlemi tamamlandı, biz belediye olarak gerekli tahsis işlemleri ve imar işlemlerini yaparak Valiliğimizle birlikte şehrin beklentilerini de projeye dahil edeceğiz. Önümüzdeki günlerde hukuki süreçte tamamlanmak üzere. Bu alanı şehrimize yakışan ve şehrimize değer kazandıracak bir proje hazırlayacağız. Bu alan şu an ki haliyle şehrimize yakışmıyor. Buradaki sıkıntıyı giderecek çalışmaları yapıp tamamlanmasıyla birlikte şehrimize değer katacak alanı valiliğimiz ve bakanlığımızın desteğiyle şehrimize kazandıracağız. Tüm hemşehrilerimizden biraz daha sabretmelerini bekliyoruz. Bu yıl içinde süreci başlatacağız” dedi.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER