Haber346

CÜ’de Kanser Çalıştayı Düzenlendi

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesinde Kanser Çalıştayı düzenlendi. Dünyada ölümcül hastalıklar arasında ikinci sırada yer alan kanserle ilgili rektörlük himayesinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven başkanlığında Kanser Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Taşkın, Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Eczacılık Fakültesi Dekanı Ahmet […]

CÜ’de Kanser Çalıştayı Düzenlendi
08 Mayıs 2019 - 15:50 'de eklendi.
Reklam

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesinde Kanser Çalıştayı düzenlendi.
Dünyada ölümcül hastalıklar arasında ikinci sırada yer alan kanserle ilgili rektörlük himayesinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven başkanlığında Kanser Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Taşkın, Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Eczacılık Fakültesi Dekanı Ahmet Alim, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın, ilimizden ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler ile öğrenciler katıldı. Çalıştay Başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven yaptığı açılış konuşmasında kanserin çağın en ölümcül hastalıklarından birisi olduğunu vurguladı.
Prof. Dr. Ataseven bu hastalığın sadece sağlıkla ilgili olmadığını hem tanı hem de tedavi açısından çok ciddi ekonomik boyutlarının olduğunun altını belirterek, “Hem insanlara faydalı olma hem de ekonomik sebeplerden dolayı dünyada AR-GE faaliyetleri yapılan bir hastalık grubu. Üniversitemizde bireysel olarak çok fazla miktarda kanser üzerine çalışan arkadaşımız var. Varolan bu potansiyeli bir araya getirmek ve başı sonu belli olan bilimsel faaliyetleri ortaya koymak için kanser grubunu oluşturmaya karar verdik.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ise konuşmasında, “Üniversitelerin 2 önemli görevi var. Birisi araştırma, diğeri ise eğitimdir. Eğitim zaten devam ediyor. Eğitimin kalitesini artırarak devam ettirme yolunda ilerliyoruz. Diğeri de araştırma birçok alanda yapılıyor. Biz çalışan bilim insanlarını bir araya getirmek istiyoruz. Birlikte bir şeyler yapılsın, disiplinler arası çalışmalar yapılsın istiyoruz. Oluşturduğumuz çalışma gruplarından bir tanesi de kanser çalışma grubuydu. Eylül ayında yapılacak olan büyük bir sempozyum var. Kanser hepinizin bildiği gibi dünyada ikinci derecede ölüm vakalarının yaşandığı bir hastalık. Üniversite olarak bu konuda bir şeyler yapabilirsek kendimizi mutlu hissederiz. İnsanlara hizmet ediyoruz, insanlığa hizmet ediyoruz. İnsanlığa hizmet edenlerde saygı görecek insanlardır.” diye konuştu. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız’ın konuşmasının ardından akademisyenlerin konuyla ilgili sunumlarına ve bildirilerine geçildi.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER