Haber346

Üniversitede ‘Kitap Medeniyeti’ Konferansı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde(CÜ) “Kitap Medeniyeti” konulu konferans düzenlendi. Ankara Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. İsmet Emre’nin katıldığı konferans, CÜ Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda düzenlendi. Konferansa, CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Yekbaş, İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Karayaka, akademisyenler, […]

Üniversitede ‘Kitap Medeniyeti’ Konferansı
28 Mart 2019 - 7:53 'de eklendi.
Reklam

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde(CÜ) “Kitap Medeniyeti” konulu konferans düzenlendi.

Ankara Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. İsmet Emre’nin katıldığı konferans, CÜ Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda düzenlendi. Konferansa, CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Yekbaş, İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Karayaka, akademisyenler, idari personeller ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’yla başlayan programda konuşan CÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldız, “İnsan hem kendini gerçekleştirebilmesi hem de içinde yaşadığı topluma faydalı bir birey olması yani bilgi ve değer sunabilmesi için okumalı, okuduğunu düşünmeli ve düşündüğünü başkalarıyla paylaşarak fikir alışverişinde bulunmalı” diyerek, ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ ifadesi ile Aristo’nun, ‘Okuyup yazanla okumayan arasındaki fark ölü ile diri arasındaki fark gibidir’ sözlerini hatırlattı. 

Kitap medeniyetine sahip bir toplum olduklarını ifade eden Prof.Dr. Yıldız “Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Abbasiler döneminde Bağdat’ta 36 tane kütüphane olduğunu biliyoruz. Yine Sivas’ta şu an hâlâ mevcut olan medreselerin kütüphaneleri olduğunu biliyoruz ki İslam Dünyası’ndaki en büyük kütüphanelerden birisinin Sivas’ta olduğuna dair bilgilerimiz var” diye konuştu.

Sivas’ın medreselerin çokluğundan dolayı tarihte “Alimler şehri” olarak anıldığına dikkat çeken Prof.Dr. Yıldız, insanın içinde yaşadığı zamanın sorunlarına çözüm önerisi sunabilmesinin bir medeniyet meselesi olduğunu, bu medeniyet meselesinin ancak okuyarak, düşünerek ve düşündüğünü eyleme dökülerek aşılabileceğinin altını çizdi. Son birkaç yüzyıldır insanların kitaptan uzaklaştığını, bu yüzden de medeniyet ölçüsünün sarsıldığını söyleyen Yıldız, “Medeniyetimizin galip olması kitaba yakınlaşmamız veya uzaklaşmamızla yakından alakalıdır. İlim, irfan ve hikmete yakınlaştıkça medeniyetimiz âdeta can bulmuş, bütün şubeleriyle estetik hâl almıştır” ifadelerini kullandı. 

Daha sonra Prof. Dr. İsmet Emre’nin konferansına geçildi. Prof. Dr. Emre, insanın dünyaya gelişiyle birlikte yaşadığı hayatı yolculuğa benzetti. İnsanın her anlamda sınırlı bir varlık olduğunu anlatan Emre, buna rağmen çaba göstermekten, dünyasına anlam katacak işlerden uzak duramayacağını, hayallerine gem vuramayacağını söyledi. Emre, “Dünya devasa bir kitap ve bizler o kitabın okuyucularıyız. Kur’an ‘Karaa’ okumaktan gelir. İnsan bu dünyaya okumak için gelir” ifadelerini kullandı.

Bütün canlıların hayatlarını sürdürmeleri için çeşitli ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayan Emre, bitkiler ve hayvanlar için besin ihtiyacının giderilmesinin onlar için yeterli olduğunu fakat insanın fizyolojik ihtiyaçların giderilmesinin yeterli olmadığını belirterek, “Ruhumuzu besleyen şey kitaptır. Bizatihi kitabın kendisidir. Okumak birinci derecede evrenin gramerini öğretir bize. Ne zaman bir kitabın ilk sayfasını okumaya başlasak ansızın yer çekimi bizden uzaklaşmaya başlar ve kendimizi bir boşlukta serazat uçuyormuş gibi hissederiz. Tekerleği bilmeyen, tekerleği icat etmemiş bir sürü medeniyet var ama masalı olmayan tek bir medeniyet yok” diye konuştu.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER