Haber346

Cumhuriyet Üniversitesinde Aşık Veysel Anıldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) Aşık Veysel’in ölümünün 46’ncı yılı nedeniyle anma programı düzenlendi.  Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda gerçekleştirilen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Rektör Yıldız bir toprak parçasını vatan haline getiren çeşitli değerlerin olduğunu, bu değerlerden en önemlilerinden birinin kültür olduğunu vurguladı. Toprak parçası üzerinde […]

Cumhuriyet Üniversitesinde Aşık Veysel Anıldı
14 Mart 2019 - 9:15 'de eklendi.
Reklam

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) Aşık Veysel’in ölümünün 46’ncı yılı nedeniyle anma programı düzenlendi. 

Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda gerçekleştirilen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Rektör Yıldız bir toprak parçasını vatan haline getiren çeşitli değerlerin olduğunu, bu değerlerden en önemlilerinden birinin kültür olduğunu vurguladı. Toprak parçası üzerinde yaşayan bazı insanların toplum üzerindeki etkisinden söz eden Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bu değerlerden birisi de hiç kuşkusuz Aşık Veysel’dir. Veysel, içinde yaşadığımız çağda aşkla söylediği şiirlerle şiir dilimizi adeta yenilemiştir. Bu yenilenme usta-çırak ilişkisiyle yetişen geleneğe bağlı aşığın çabasına işaret eder. Onun söylediği her bir şiir Köroğlu’ndan, Emrah’tan, Ruhsati’den esintiler getirir” dedi.

Rektör Yıldız Aşık Veysel’in nesillere anlatılması gerektiğini belirtti.

Konuşmanın ardından bağlama sanatçısı Erdal Akkaya söyleşini gerçekleştirdi. 

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER