Haber346

Sivas’ta ‘Milli İstihdam’ Bilgilendirme Toplantısı

Sivas’ta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, yeni istihdam teşviklerinin yer aldığı ‘Burası Türkiye, Burada İş Var’ sloganıyla hayata geçen ‘2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği’ bilgilendirme toplantısı, Vali Salih Ayhan’ın başkanlığında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.  İŞ-KUR ve SGK yetkilileri tarafından yeni istihdam teşvikleriyle […]

Sivas’ta ‘Milli İstihdam’ Bilgilendirme Toplantısı
13 Mart 2019 - 11:10 'de eklendi.
Reklam

Sivas’ta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, yeni istihdam teşviklerinin yer aldığı ‘Burası Türkiye, Burada İş Var’ sloganıyla hayata geçen ‘2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği’ bilgilendirme toplantısı, Vali Salih Ayhan’ın başkanlığında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. 

İŞ-KUR ve SGK yetkilileri tarafından yeni istihdam teşvikleriyle ilgili katılımcılara bilgi verilen toplantıda STSO Başkanı Mustafa Eken, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kadir Boztepe, KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan katılımcıların sorularını yanıtladı. Yeni istihdam teşvikleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Vali Salih Ayhan, işletmelerin zamanı ve değişimi iyi okuması gerektiğini ifade ederek, alan hâkimiyetine ağırlık vereceklerini söyledi. Kurumların bu noktada kendilerini yenilemeye devam ettiğini, aksi takdirde sistemin dışında kalmalarının kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Valimiz Ayhan, yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma oluşturacaklarını söyledi. İl genelinde saha analizleri yaparak sorunları ve talepleri almaya başladıklarını anlatan Ayhan, bu çalışmaların ilimizde yaşayan vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik olduğunun altını çizdi.

“Bir şehre para girmedikçe o ilin zengin olması mümkün değil” ifadelerini kullanan Vali Ayhan, göçün önüne geçilebilmesi için güçlü bir yapıya sahip olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Yeni teşvik paketlerinin işletmelere can suyu olacağını, teşvik fırsatlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Ayhan, “Yeni teşvik paketiyle 10 bin kişinin ilimizde istihdam edilmesi planlanıyor. 160 milyon TL sisteme para aktarılarak, ocaklar tütecek, sobalar yanacak, aş kaynayacak. Dolayısıyla piyasa hareketlenmiş olacak” dedi. 

‘BÖLGEYİ CAZİP HALE GETİRECEĞİZ’

Kurumsal yapıyı güçlendirerek, ilimize düzenli para girmesine yönelik mekanizmaların iyi çalışmasına önem vereceklerini dile getiren Ayhan, “1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nin kurgusunu değiştireceğiz. İhracat odaklı bir sistem oluşturacağız. Diğer yandan 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ni de bir an önce hayata geçireceğiz. 2 yıl içerisinde bölgeye gelecek yatırımcılarla burası cazip hale gelecek” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile tarım alanında yeni bir çalışma başlattıklarını, bu noktada da istihdama katkı sağlamak için üretici ve besiler için sözleşmeli besicilik oluşturacaklarını dile getiren Ayhan, “2019 yılında sivil toplum örgütlerimiz, iş dünyamız ve kurumlarımız ortak hareket ederek aynı dili kullanıp bir heyecan oluşturacağız. İlimize neler yapabiliriz bu konuda hep beraber analiz yapacağız. Eski alışkanlıklarla yeni başarılar yakalamak mümkün değil. Çağı yakalamalıyız, yenilenen dünyaya adapte olmalıyız. Teknoloji, yazılım alanlarında da iddiamız olmalı. Bu değişen dünyada yeni üretim sektörleri ile yeni modelleri adapte ederek pazar oluşturacağız, pazara önem vereceğiz” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ise, yeni teşvik paketiyle Sivas’ta işsizlik sayısının azalacağını söyledi. ‘Burası Sivas Burada İş Var’ sözleriyle Sivas’ta 10 bin kişiyi istihdam edeceklerinin sözünü veren Başkan Eken, Sivas ekonomisinin daha iyi noktalara geleceğini sözlerine ekledi.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER