Haber346

Tarihi Divriği Ulu Cami’de Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan ve UNESCO‘nun 1985 yılında ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine aldığı Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası‘nda başlatılan tarihin en kapsamlı restorasyonunda çalışmalar sürüyor. Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve beraberindekiler Divriği ilçesini ziyaret ederek Kaymakam Muhammet Öztabak’dan ilçede devam eden ve planlanan yatırımlar hakkında bilgi aldı. Vali Ayhan ve beraberindekiler kaymakamlık […]

Tarihi Divriği Ulu Cami’de Restorasyon Çalışmaları Sürüyor
04 Mart 2019 - 6:44 'de eklendi.
Reklam

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan ve UNESCO‘nun 1985 yılında ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine aldığı Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası‘nda başlatılan tarihin en kapsamlı restorasyonunda çalışmalar sürüyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve beraberindekiler Divriği ilçesini ziyaret ederek Kaymakam Muhammet Öztabak’dan ilçede devam eden ve planlanan yatırımlar hakkında bilgi aldı. Vali Ayhan ve beraberindekiler kaymakamlık ziyaretinin ardından Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alan ve Anadolu’nun ‘El-Hamrası’ olarak nitelendirilen Ulu Cami ve Darüşşifasının restorasyonunda incelemelerde bulundu. Vali Ayhan, 1228 yılında Mengücek Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılan Divriği Ulu Cami’nin tarihindeki en kapsamlı restorasyonunun son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İlçede çeşitli açılışlarda da bulunan ikili, Divriği ilçesi Kale Mahallesi’nde Celal Özdoğan Kur’an Kursu ile Şehitler Cami’nin açılış programına katıldı. Şehitler için Mevlid-i Şerif’in okunduğu camide ilk Cuma Namazı kılındı. İlçedeki Cemevlerine de ziyarette bulunan Vali Ayhan ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, bakım ve onarımı süren Divriği Hacı Bektaş-î Veli Kültürünü Tanıtma ve Dayanışma Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi Cemevi ile yapımı tamamlanan Divriği Cemevi ve Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

OKULLARDA DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

Vali Salih Ayhan, ‘Eğitimde Değişim Dönüşüm Projesi’ kapsamında Divriği Hüsnü Aydın Anadolu İmam Hatip Lisesinde Robotik Kodlama Atölyesi ile tasarım atölyesinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Vali Ayhan, “Çağı,çağın getirdiklerini çocuklarımıza anlaşılır kılamazsak geride kalırız” dedi. Okulda öğrencilerle satranç oynayan gençlerin yaptığı çizimleri de inceleyen Vali Ayhan, öğretmenlerle de bir araya gelerek sohbet etti

TEVRÜZLÜ KONAĞI ÖĞRETMENEVİ OLARAK HİZMET VERECEK

Vali Salih Ayhan, Divriği ilçesindeki temasları kapsamında 20’nci yüzyıl sivil mimari eserlerinden Tevrüzlü Konağı’nı inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Kısa süre önce restorasyonu tamamlanan konağın ilçedeki önemli yapılardan biri olduğunu ifade eden Vali Ayhan, tarih ve kültürün bir arada olduğu ilçede, öğretmenevinin bu konakta hizmet vereceğini söyledi.

Vali Salih Ayhan’ın ilçe gezisine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Harun Tan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Teoman Karaca da katıldı.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER