Haber346

Uzmanından ‘Omfalosel’ Rahatsızlığı Bilgisi

Medicana Sivas Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Mahmut Aluç yaklaşık 2 bin-3 bin doğumda bir görülen karın ön duvarı rahatsızlığı olan Omfalosel hakkında bilgiler verdi. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Mahmut Aluç Omfalosel’in yaklaşık 2 bin – 3 bin doğumda bir görülen karın ön duvarı anomalisi olduğunu belirterek, “Göbek halkasının olduğu yerde yaklaşık 2-10 cm arasında oluşan karın […]

Uzmanından ‘Omfalosel’ Rahatsızlığı Bilgisi
11 Şubat 2019 - 6:58 'de eklendi.
Reklam

Medicana Sivas Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Mahmut Aluç yaklaşık 2 bin-3 bin doğumda bir görülen karın ön duvarı rahatsızlığı olan Omfalosel hakkında bilgiler verdi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Mahmut Aluç Omfalosel’in yaklaşık 2 bin – 3 bin doğumda bir görülen karın ön duvarı anomalisi olduğunu belirterek, “Göbek halkasının olduğu yerde yaklaşık 2-10 cm arasında oluşan karın ön duvarı defektinden etrafı ince bir zar ile çevrili bir şekilde hastanın bağırsakları dışarı doğru çıkar. Bu kesenin içerisinde genellikle bağırsaklar olmasına rağmen bazen de mide ve karaciğer de olabilir” dedi.

Bebeğin anne karnında yapılan ultrasonlarında bu durumun saptanabileceğini ifade eden Aluç, “Defekt küçük ise genellikle görülemez. Defektin büyük olduğu hastalarda bebeğin sezaryen ile doğurtulması daha çok tercih edilmektedir. Beraberinde multisistem anomalilerine genellikle sık rastlanır. En sık kardiyovasküler anomaliler, sindirim sistemi anomalileri, kemik ve ürolojik anomaliler görülür” diye konuştu. 

CERRAHİ İŞLEM GEREKEBİLİR

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Mahmut Aluç; bu tür durumlarda bebek doğduktan hemen sonra tanı kesinleşince, yoğun bakıma alınarak tedavisine başlandığını ifade ederek, “İki tür tedavi yaklaşımı vardır. Eğer küçük bir açıklık varsa hasta stabilleştikten sonra cerrahi olarak karında defekt onarılabilir. Daha büyük omfalosellerde ise düzenli pansumanlarla bağırsakların karın içerisine girmesi hızlandırılır ve ardından cerrahi kapatma işlemin uygulanabilir” dedi.

Medicana Sivas Hastanesinde ilk defa bir bebeğe omfalosel onarımı yapıldığını ileten Dr.Aluç “Hastamız miadında normal doğum ile dünyaya geldi. Yoğun bakıma alınan hastamıza ilk beş gün konservatif yaklaşımla pansumanlar yapıldıktan sonra operasyona alındı ve cerrahi onarım gerçekleştirildi. Ameliyat sonrası 4’üncü günde sorunsuz bir şekilde taburcu edildi” ifadelerini kullandı.

Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER