Haber346

AK Parti’nin Başkan Adayı Benli Mi?

Mart 2019 yerel seçimlerine yaklaşılırken aday adayları konusunda da isimler netleşmeye başladı. İsimleri zikredilen bazı isimler sahada çalışmalara başlarken kulislerde Zafer Benli ismi konuşulmaya başlandı Yıllardır Ankara’da Sivaslılara hizmet eden Zafer Benli Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında üst düzey görevlerde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Benli, bir çok bakanla çalıştı. […]

AK Parti’nin Başkan Adayı Benli Mi?
05 Ekim 2018 - 20:26 'de eklendi.
Reklam

Mart 2019 yerel seçimlerine yaklaşılırken aday adayları konusunda da isimler netleşmeye başladı. İsimleri zikredilen bazı isimler sahada çalışmalara başlarken kulislerde Zafer Benli ismi konuşulmaya başlandı
Yıllardır Ankara’da Sivaslılara hizmet eden Zafer Benli Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında üst düzey görevlerde bulundu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Benli, bir çok bakanla çalıştı. Müsteşarların değiştiği bakanlıkta Benli tercih edilen isim olmayı başardı.
Sivaslıların hizmet alması konusunda çaba harcayan Benli’nin ismi Sivas Belediye başkan adaylığına geçiyor.
Bir dönem Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan Hazine Bakanı Berat Albayrak ile de çalışan Benli partinin üst düzey isimlerinden aday ol baskısı aldığı kulislerden gelen bilgiler arasında.
Benli, şehrin istediği üretkenlik ve dürüstlükte bir isim olarak kabul edilirken mütevaziliği ile de gönüllere girmeyi başarmış bir bürokrat.
Aslen Kangallı olan Benli, Sivas merkezde ikamet eden yaklaşık 50 Bin Kangalı olduğu da düşünüldüğünde AK Parti’nin oylarını artıracağı ve milletvekilliği seçimlerinde düşen oyları geri toplayabileceği ön görülüyor.

ZAFER BENLİ KİMDİR?
18/04/1968’de Sivas’ta doğdu. 1992 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi “Kamu Yönetimi” Bölümü’nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi “İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku” anabilim dalında yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. 1993 yılında Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığınca açılan sınavı kazanarak Mart 1994’te memuriyete “Devlet Personel Uzman Yardımcısı” olarak başladı. Devletin yeniden yapılanması çalışmaları kapsamında kamu yönetimine yeni bir model önerisi olarak “Başkanlık Sistemini” de öneren “Türkiye’de Merkezi İdarenin Teşkilat ve Görevleri” konulu uzmanlık tezini hazırlayarak 1997 yılında “Devlet Personel Uzmanlığı”na atandı ve 8 yıl boyunca başta “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Norm Kadro Uygulamaları” “Teşkilat ve Yönetimi Geliştirme” ve “Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılandırılması” konuları olmak üzere Devlet Personel Başkanlığının görev alanı ile ilgili her konuda çalışmalar yaptı. 2002 yılında “Kamu İhale Kurumu”nda, kurumun kuruluş, insan kaynakları ve organizasyon çalışmalarını yürütmek üzere görevlendirildi. Kurumun kuruluş çalışmalarını tamamladıktan sonra aynı yıl “Kamu İhale Uzmanı” olarak atandı. Daha sonra kamu ihalelerinin esas ve usullerini belirleyen bütün ikincil mevzuatın hazırlanması çalışmalarını yürüttü ve Kuruma, ihalelere yönelik olarak yapılan 400 civarında şikayeti inceleyerek karara bağlanmasını sağladı. 2004 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde, 2006 yılında ise İtalya’da Avrupa Birliği ihale uygulamalarına yönelik eğitimlere katıldı.
27.09.2007 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na “Bakan Danışmanı” olarak,
23.09.2008 tarihinde ise “Müsteşar Yardımcısı” olarak atandı. Bakanlıktaki görevi süresince 8 yıl “Elektrik ve enerji sektöründen” sorumlu müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Bu 8 yıllık süre içerisinde “enerji arz güvenliğinden” de sorumlu olması sebebiyle Türkiye’nin başta doğalgaz, kömür, yenilenebilir enerji kaynakları ve elektrik piyasası konularında Bakanlık politikalarının oluşturulmasına birinci dereceden katkı sağladı. 2016 yılından itibaren ise başta kömür olmak üzere maden işletmesi kuruluşlardan ve Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığından sorumlu müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Maden sektöründen sorumlu olduğu dönemde kamuya ait kömür sahalarının ruhsatlarının da devri suretiyle özel sektör tarafından işletilmesini sağlamak üzere “yeni bir ihale modeli” geliştirerek 7 önemli kömür sahasının ihalesini gerçekleştirdi.
Müsteşar Yardımcılığı görevinin yanı sıra:
1- Soma Elektrik Üretim AŞ “Yönetim Kurulu Üyeliği” (2008-2009)
2- Elektrik Üretim Anonim Şirketi G. M. (EÜAŞ) “Yönetim Kurulu Üyeliği” (2009-2017),
3- Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü “Yönetim Kurulu Üyeliği” (2017-devam),
4- Kömür İşletmeleri AŞ “Yönetim Kurulu Başkanlığı” (2017-devam),
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Etik Komisyonu Başkanlığı” (2009-2018),
6- “Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu Başkanlığı” (2010-2012),
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Disiplin Kurulu Başkanlığı” (2009-2018),
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Kurum İdare Kurulu Başkanlığı” (2010-2018),
9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Eğitim Kurulu Başkanlığı” (2010-2018)
görevlerini de yürütmüştür.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER