Haber346

Mera Islah Projesi Uygulanmaya Başlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri ile ilimizde mera ıslah projesi uygulanması için çalışmalara başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan 9 adet mera ve ıslah amenajman projeleri Bakanlık tarafından onaylanırken, söz konusu projenin ilk ayağı Altınyayla ilçesinde düzenlenen törenle tanıtıldı. Programda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, […]

Mera Islah Projesi Uygulanmaya Başlandı
10 Temmuz 2018 - 16:12 'de eklendi.
Reklam

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri ile ilimizde mera ıslah projesi uygulanması için çalışmalara başlandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan 9 adet mera ve ıslah amenajman projeleri Bakanlık tarafından onaylanırken, söz konusu projenin ilk ayağı Altınyayla ilçesinde düzenlenen törenle tanıtıldı.
Programda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Seyit Yıldız, mera alanlarında yüzde 95 oranında tahsis ve tespit çalışması yapıldığını ifade ederek, bu kapsamda 750 bin hektar meranın kullanım hakkının çiftçiye verildiğini söyledi.
2018 yılı içerisinde 9 ilçede mera ıslah projesi uygulanacağını dile getiren Yıldız, proje kapsamına tohum, gölgelik, hayvan sulağı ve gübreleme işlemleri yapılacağını kaydetti. Altınyayla ilçesinde uygulamaya konulan projeyle 25 bin dekar alana hizmet verildiğini kaydeden Yıldız, “Çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Bakanlığımızın destekleri ile daha güzel projeler uygulanacak” dedi.
Altınyayla Kaymakamı Musa Aydemir, mera ıslah projenin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “İlçemizde tarım hayvancılık ön planda. Bu projenin ilçemizde de uygulanacak olması çiftçilerimiz için büyük bir kazanç” dedi.
Valiz Davut Gül ise, ufak dokunuşlarla, küçük bütçelerle üreticilerin hayatını kolaylaştıran işler yapıldığını söyledi.
Gül, “Ülkemiz başta olmak üzere ilimiz de güzel çalışmalar yapılıyor. Meranın korunmasına yönelik çok ciddi düzenlemeler yapılıyor. Sivas’ın birçok özelliği var, ama tarım hayvancılık ekonomik anlamda bizim en önemli gelir kaynaklarımızdan birisi. Bu açıdan çiftçimizi köyde tutmak için bu tür yatırımların yapılması çok doğru. Bu yatırımın ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Gül, ülkemizde hayvan varlığıyla ilgili yaşanan tartışmalara da değinerek, “Halkımız arasında hayvan sayısı azaldı, eti dışardan ithal ediyoruz” gibi açıklamalar yapılıyor. Bu çok doğru değil. Hayvan sayımız arttı, ama tüketim çok. Eskiden 2 birim et alabilirken şimdi 3 katına çıkmış durumda. Kişi başına tüketilen et miktarı arttı. İnsanlar zenginleştikçe refah düzeyi arttıkça tüketimde artmış oluyor” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Altınyayla ilçesi mera ıslah projesinin açılışı gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER