Haber346

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Çalışmaları Ele Alındı

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıları kapsamında; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, kurumun çalışmaları hakkında il müdürü Nazım Yakut’tan bilgi aldı. Toplantıda konuşan İl Müdürü Yakut, kamu ve özel sektör tarafından yapılacak olan her türlü yatırımın çevre konusunda olabilecek muhtemel problemlerle ilgili olarak yatırımcı tarafından […]

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Çalışmaları Ele Alındı
27 Haziran 2018 - 6:20 'de eklendi.
Reklam

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıları kapsamında; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, kurumun çalışmaları hakkında il müdürü Nazım Yakut’tan bilgi aldı.
Toplantıda konuşan İl Müdürü Yakut, kamu ve özel sektör tarafından yapılacak olan her türlü yatırımın çevre konusunda olabilecek muhtemel problemlerle ilgili olarak yatırımcı tarafından hazırlanan bilgi ve belgelerin kontrolü ve onaylanması ile sonrasında iş ve işlemlerin hazırlanan bilgi ve belgelere göre devam etmesi konusunda denetlemelerini yaptıklarını söyledi.
2013 yılında yürürlüğe giren Kentsel Dönüşüm Kanunu’na yönelik uygulamaların ilimizde 2014 yılından itibaren başlandığını kaydeden Yakut, “Sivas merkezde Yunus Emre ve Esentepe mahalleleri ile Aksu Park yanında bulunan eski sanayi alanı kentsel dönüşüm alanları olarak resmi gazetede ilan edildi. Daha sonra buralardaki iş ve işleri yürütmek üzere protokol ile Sivas Belediyesi başkanlığına devredildi. Ayrıca 2014-2018 yılları arasında 332 adet binanın riskli olduğuna dair hazırlanan raporlar neticesinde bu yapılar kentsel dönüşüm alanlarına alınarak yıkım işlemleri gerçekleştirildi. Bu yapılarda ikamet eden 309 vatandaşımıza bakanlığımızca 18 ay boyunca kira yardımında bulunulmuş ve yaklaşık 2 milyon liralık kira yardımı yapılmıştır. Hâlihazırda 24 kişiye aylık toplam 15 bin lira kira yardımı devam etmektedir.” şeklinde konuştu.
Vali Gül ise; doğalgazın yaygınlaşması ile ilimizde çevre kirliliğinin azaldığını belirterek, “Doğalgaz olmayan yerleşim yerlerinde bu problem daha çok yaşanıyor. Çok şükür bütün illere doğalgaz hemen hemen ulaştı. Bizde de daha önceden Şarkışla ve Suşehri’nde vardı. Bu sene Zara, Yıldızeli, Kangal, Gemerek, Divriği, Gürün ve ayrıca Şarkışla’nın Gürçayır Beldesi doğalgaza kavuşuyor. İmranlı, Hafik, Akıncılar, Koyulhisar, Gölova, Doğanşar, Altınyayla ve Ulaş da muhtemelen bir sonraki aşamada doğal gaza kavuşacak.” ifadelerini kullandı.
Gürültü kirliliği ile ilgili konulara da değinen Gül, sokaklarda korna ile düğün ve benzeri etkinliklerde yüksek sesle müzik çalınmamasını isteyen Gül, “Vatandaşlarımızın şikayetleri oluyor haklı olarak. Bunları hem emniyet anlamında, hem belediye anlamında hem de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak kontrol ediyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız hastası var, yaşlısı var, çocuğu var gecenin 11’inde 12’sinde korna çalarak mahalle aralarında sevinirken başkasının üzüntüsüne sebebiyet vermeyelim. Bu tip durumlarda da özellikle elektronik altyapımız güçlendi ortada polis olmasa da kameralar tespit ettiğinde cezalar uygulanacak.” dedi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bütün kamu kuruluşlarının işlerinde bir şekilde katkısının olduğunu kaydeden Gül, “Milli Eğitim’in okullarında, yurtlarında jandarmanın, emniyetin işlerinde yani teknik yardım gerektirecek her konuda çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz destek veriyor. Kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Sıfır Atık Projesi’nin de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün takibinde olduğunu söyleyen Gül, projede önemli adımlar atıldığını sözlerine ekledi.

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER