Haber346

Sivas’a Arama Kurtarma Birliği Kuruluyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Trabzon, Antalya, İstanbul illeri ile birlikte coğrafi konumu itibariyle müdahalenin merkezi olabilecek uygun bir konumda olan Sivas’a da 100 kişilik kadro ihdas edilecek Arama Kurtarma Birliği kuruyor. Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada “Sivas 28.488 km²’lik yüzölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük ili yerleşim birimi sayısı itibariyle de en büyük ilidir. […]

Sivas’a Arama Kurtarma Birliği Kuruluyor
13 Haziran 2018 - 6:04 'de eklendi.
Reklam

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Trabzon, Antalya, İstanbul illeri ile birlikte coğrafi konumu itibariyle müdahalenin merkezi olabilecek uygun bir konumda olan Sivas’a da 100 kişilik kadro ihdas edilecek Arama Kurtarma Birliği kuruyor.
Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada “Sivas 28.488 km²’lik yüzölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük ili yerleşim birimi sayısı itibariyle de en büyük ilidir. Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar ilçeleri Türkiye’nin en büyük fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer almakta olup, Zara ve İmranlı ilçelerimiz ile birlikte 6 ilçemiz 1’inci derecede deprem kuşağı üzerindedir.
İl merkezinin Kuzey Anadolu Fay Hattı’na olan uzaklığı yaklaşım 150 km olup, şehir merkezi 3’üncü derece deprem kuşağı üzerindedir. İlimiz sınırları içerisindeki yerleşim birimlerinde deprem riskinin dışında heyelan, kaya düşmesi, çığ gibi afet riskleri de mevcuttur.
Sivas doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi komşu illerle çevrili olup, olası afetlerde 2-3 saat gibi kısa süre içerisinde birkaç ilimize ulaşma kolaylığı mevcuttur. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından bu kriterler göz önüne alınarak. Sivas Bölge Afet Lojistik Deposu 2015 yılında ilimizde inşa edilmiştir. Türkiye’de 1999 Marmara depreminden sonra başlayan bir süreçle 11 İlde Arama Kurtarma Birliği kurulmuş, diğer illerde de ilin büyüklüğüne afetselliğine göre 10’ar, 20’şer ve 30’ar kişilik Arama ve Kurtarma Ekipleri kurulmuştu. İlimizde ise 20 kişilik kadro mevcuttur.
Son zamanlarda Arama Kurtarma Birlikleri’nin artırılmasına yönelik Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar mevcuttu. Sivas ili olarak farklı zamanlarda İlimizde Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü kurulmasını talep edilmiş Kayseri ilinde yapılan İç Anadolu illeri istişare toplantısında Sivas, Trabzon, Antalya ve İstanbul Anadolu Yakasına Arama Kurtarma Birliği kurulmasına AFAD Başkanlığı İyileştirme Daire Başkanlığınca ve konunun ilgili birimi Müdahale Daire Başkanlığınca bildirilmiştir.
İlimizde bu yatırımın gerçekleşmesi ile yaklaşık, 8.000.000 TL bütçe ile ihale edilen AFAD İl Müdürlüğü Hizmet Binası dışında Arama Kurtarma Birliği Hizmet kompleksi de yapılacaktır” denildi.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER