Haber346

AK Parti Milletvekili Adayları TSO’da Toplantıya Katıldı

Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Siyasi Partilerin Adaylarının katıldığı toplantıların 3. konuğu AK Parti Milletvekili adayları oldu. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Habip Soluk, Semiha Ekinci, Rüstem Yüce ve Yaşar Sayan, Vali Davut Gül, TSO Meclis Üyeleri ve sivil toplum kuruluşu başkanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, geleneksel […]

AK Parti Milletvekili Adayları TSO’da Toplantıya Katıldı
08 Haziran 2018 - 9:45 'de eklendi.
Reklam

Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Siyasi Partilerin Adaylarının katıldığı toplantıların 3. konuğu AK Parti Milletvekili adayları oldu.
Toplantıya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Habip Soluk, Semiha Ekinci, Rüstem Yüce ve Yaşar Sayan, Vali Davut Gül, TSO Meclis Üyeleri ve sivil toplum kuruluşu başkanları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, geleneksel olarak sürdürülen toplantıların 16 yıldır Sivas’ta ortak hareket etme kültürünü geliştirdiğini söyledi. İş dünyası olarak adayları yakından tanımak ve taahhütler almak amacıyla yaptıkları toplantının sorunların ortak takibi ve çözümü noktasında önemli rol üstlendiğini kaydeden Eken şunları söyledi:
“Bu toplantılarda hedefler belirlenmiş, yol haritaları çıkarılmıştır. Sizlere sunacağımız bu raporda 19 Genel ve 31 Yerel olmak üzere toplam 49 maddelik hedef belirlenmiştir. Bu rapor aynı zamanda Odamızın sizler için hazırlamış olduğu ve işlerinizi kolaylaştıracak bir ödev niteliğindedir. Seçildikten sonra da bu taahhütleri takip ederek, Sivas’ımızın sorunlarını hep birlikte çözüme kavuşturmak istiyoruz. Öncelikle bütün siyasi partilere eşit mesafede olduğumuzun bilinmesi isteriz. Sivas dışında hiç kimseye taraf olmayacağız. Yaşadığımız bu coğrafyada mutlu yaşamak istiyorsak, şehrimizle ilgili görüş ve önerilerimizi söyleyeceğiz. Sivas’ı yakından ilgilendiren her konunun takipçisi olacağız. İktidarıyla, muhalefetiyle ortak hareket edip sorunların çözümü için mücadele edeceğiz. Doğrunun yanında, yanlışın karşısında duracağız. Ortak noktamız ülkemiz ve Sivas olunca bir yumruk gibi bir ve beraber olacağız. Ankara’da bizleri temsil edecek siz değerli vekillerimizin kapılarını aşındırmaktan yorulmayacağız. Sizleri de 6 ayda bir Meclis Üyelerimiz ve değerli STK başkanlarımızla buluşturarak, yapılan çalışmaları değerlendireceğiz. İşimizin çok olduğunu biliyoruz. Bu önemli ve büyük göreve talip olan siz değerli milletvekili adaylarımıza çıkmış olduğunuz yolda başarılar diliyor; Seçimlerin başta sizlere, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.
Eken, Başkanlar Kurulu ve Meclis Üyeleri tarafından belirlen Sivas’ın Genel ve Yerel projelerini içeren dosyayı da adaylara sundu.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçen sene yapılan referandumla birlikte milletin 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlere karar verdiğini, milletin hükümeti bundan sonra kendisinin kuracağını ifade etti. Bakan Yılmaz, “Bu seçimi niye yapıyoruz? Geçen sene bir referandum yaptık, millete sorduk. ‘Hükümeti sen kurmak ister misin?’ dedik. Millet ‘hükümeti ben kuracağım’ dedi. Şimdi milletin önünde gidiyoruz. Sabahleyin oy vereceksiniz, sandıklar açıldığında akşam hükümeti kimin kurduğunu bileceksiniz. Onun için de buna millet hükümeti diyoruz. Şimdiye kadar millet tek oy kullanırdı. Cumhurbaşkanını da seçemezdi eski Türkiye’de, hükümeti de kendisi kuramazdı. Hükümeti de kendisi kuramadığı içinde Ankara’da pek ala pazarlıklar yapılarak, Güneş Motelleri düşünerek, millet farklı şeyler beklerken, farklı hükümetlerin kurulduğu da ortaya çıkmıştır. Türkiye’de her ne kadar 1960 Anayasasıyla birlikte parlamenter sisteme geçtik diyorlarsa da bu da doğru bir parlamenter rejim değildir, vesayet altındaki bir rejimdir” dedi.
Türkiye’nin geçmişte vesayet altında yönetildiğini belirten Bakan Yılmaz şöyle devam etti: “Vesayet altındaki rejim, iradesini tam olarak kullanamayan demektir. Var mı böyle örneği, var. Çok net söyleyeyim. 411 milletvekili kahir ekseriyet. 367 ile siz anayasayı değiştiriyorsunuz. 411 milletvekili ile bir anayasayı değiştirdi meclis, ana muhalefet partisi Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu, Anayasa Mahkemesi’nin anayasa değişikliklerini sadece şekilden inceleyebilir, esastan inceleyemez ama tuttu esasına da girdi yani kanunen böyle bir yetkisi olmamasına rağmen ve 411 milletvekilinin kabul etmiş olduğu anayasa değişikliğini iptal etti. Meclisin arkasında yazar ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ der. Bu milleti aldatmaydı aldatma. Birinci husus, bu aldatma ortadan kalktı. İki, 60 Anayasasında bu yapıldı ama bir de 82 Anayasasında. Çünkü Kenan Evren cumhurbaşkanı seçildi, yetkilerinin artırılması lazım. Yetkileri var ama sorumsuz. Dolayısıyla da bu parlamenter rejimde, parlamenter rejimdeki devlet başkanının yetkileri semboliktir. İyi ama biz de sembolik olmadı ki. 60’da olabilirdi ama 80’de cumhurbaşkanına verilen yetkilerle birlikte sembolik olmaktan çıktı, iki başlı yaptı devleti. Şimdi AK Parti’de Binali beyle Sayın Cumhurbaşkanımız arasında bir uyumdan dolayı gidiyor. Ama her zaman böyle gideceği söylenemez.”

‘MHP SAYESİNDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ’
Anayasa değişikliğini Milliyetçi Hareket Partisi’nin önerisi ile çözüme kavuşturduklarını kaydeden Yılmaz, “Eğer ülkeler problemlerini güçlü zamanlarında çözemezlerse, zayıf zamanlarında hiç çözemezler. Kaldı ki 317 milletvekili olmamıza rağmen biz anayasa değişikliğini gündeme getiremedik. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi bu 15 Temmuz’dan sonra baktı ki Türkiye’nin güçlü bir yönetime sahip olması lazım, güçlü bir hükümete sahip olması lazım. Yetkisini doğrudan parlamentodan değil de milletten alması lazım. O nedenle ‘anayasa değişikliğine varsanız, biz varız’ denildi. Birkaç oy farkla parlamentodan geçirebildik. Öyle açık ara önde değil. 3-4 tane milletvekilimiz daha vermese bizden veya MHP’den bu anayasa değişikliğini bile milletin önüne getiremeyecektik. Milletin önüne getirdik, millete sorduk. Millette ‘evet ben kabul ediyorum’ dedi.” diye konuştu.
Milletvekili Habib Soluk da Sivas’ta yapılan ulaşım ve alt yapı projeleri hakkında meclis ve STK başkanlarına bilgiler verdi. Milletvekili adayları Semiha Ekinci, Rüstem Yüce ve Yaşar Sayan da kendilerini tanıtarak, Mecliste Sivas’ı en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.
Daha sonra adaylar, Meclis ve STK başkanlarının sorunlarını yanıtladı.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER