Haber346

Kaya, Behrampaşa Hanı ve Gökmedrese’yi Gezdi

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, restorasyon çalışmaları devam eden Behrampaşa Hanı ve Gökmedrese’yi gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Teknik incelemede Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya’ya, Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ve ilgili teknik personeller eşlik etti. İlk olarak restorasyonunda son aşamaya gelinen Behrampaşa Hanı’nı ziyaret eden heyet; […]

Kaya, Behrampaşa Hanı ve Gökmedrese’yi Gezdi
29 Mayıs 2018 - 7:09 'de eklendi.
Reklam

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, restorasyon çalışmaları devam eden Behrampaşa Hanı ve Gökmedrese’yi gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Teknik incelemede Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya’ya, Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ve ilgili teknik personeller eşlik etti.
İlk olarak restorasyonunda son aşamaya gelinen Behrampaşa Hanı’nı ziyaret eden heyet; butik otel, restorant ve kafe olarak hizmet verecek olan handa incelemelerde bulunarak, yatırımı gerçekleştiren müteşebbisten sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Restorasyon çalışmaları hakkında değerlendirme yapan ve Sivas’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle muhteşem bir hazineye sahip olduğunu söyleyen Kaya, “Sivas, sahip olduğu bu kültürel hazineyi koruyup yaşatırken aynı zamanda ekonomiye de kazandırmak durumundadır. Devletimiz bu konuda öncü olmak adına bütün adımları atması ve yatırımcılarımızın bu adımlara karşılık vermesi oldukça önemli” dedi.
Behrampaşa Hanı’nı Sivas İl Özel İdaresinin mühendis personelleriyle beraber gezme fırsatı bulduklarını ifade eden Kaya, “Yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen çalışmaları inceledik. Gezdiğimiz zaman ufkumuzu açan, bizleri mutlu eden çalışmaları görmüş olduk. İnanıyorum ki; burada gerçekleştirilen uygulamalar tüm Türkiye’ye örnek olacak. Burası restore edilmenin ötesinde Sivas’a da değer katacak. Bu vesileyle bu vakıf eserin bu hale gelmesinde emeği geçen Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzü ve yatırımcılarımızı kutluyor, Allah mahcup etmesin diyoruz. Hem müteşebbislerimize hem de Sivas’ımıza hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.
Daha sonra tarihi Gökmedrese’ye geçen heyet; Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca’dan restorasyon süreci hakkında bilgi alarak, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER