Haber346

Vali Gül, “Türkiye’deki Örnek Projelerden Birisi Hayata Geçiyor”

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğünü ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında İl Müdürü Erdoğan Tunç’dan bilgi aldı. Her hafta bir kurumu ziyaret ettiklerini ve çalışmalarının değerlendirildiğini vurgulayan Vali Gül, KYK’da kalan öğrencilere her ay 310 lira yemek fişi, 470 lira […]

Vali Gül, “Türkiye’deki Örnek Projelerden Birisi Hayata Geçiyor”
16 Mayıs 2018 - 8:20 'de eklendi.
Reklam

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğünü ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında İl Müdürü Erdoğan Tunç’dan bilgi aldı.
Her hafta bir kurumu ziyaret ettiklerini ve çalışmalarının değerlendirildiğini vurgulayan Vali Gül, KYK’da kalan öğrencilere her ay 310 lira yemek fişi, 470 lira burs verildiğini belirtti. Yurtların 5 yıldızlı otel kalitesinde hizmet verdiğini anlatan Vali Gül, “Veli olsanız, bunun üzerine size 800 lira para veren ve karşılığında da sizden 250-300 lira hizmet bedeli alan bir kurumu tercih edersiniz.” dedi.
“10 Bin Kişilik Yurtta 400’e Yakın Kişi İstihdam Edilecek”
Tek seferde yapılan ve Türkiye’nin en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu’nun bu yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini de belirten Vali Gül, yurdun yapılmasının bir tercih meselesi değil, zorunluluk olduğunu vurguladı.
Türkiye’nin her yerinde üniversite ve yurt bulunduğuna işaret eden Vali Gül, herkesin çocuğunu nerede daha uygun fiyata, daha güvenli okutabilecekse orayı tercih ettiğini söyledi. KYK’nin yurt yapmasının bir devlet politikası olduğunu belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’nin her yerinde yurt yapılıyor, bizde farklı olan şu; kamu olarak biz yapıyoruz. Biz buna 1 lira kamu kaynağı kullanmıyoruz, bir protokolümüz var, onun karşılığında aldığımız bir arsa var. O protokole göre İller Bankası ve kamu bankalarından kredi kullanıyoruz. Kendi geliriyle kendi kredisini ödeyecek. İl Özel İdaresi bu kredisi bittiğinde yaklaşık 220 milyon liralık bir tesise sahip olacak. Yine yaklaşık 25 milyon liraya yakın yıllık geliri olacak. Bu, köylerimize daha çok asfalt, içme suyu demek, altyapıya daha çok ve düzenli harcayabileceğimiz bir para anlamına geliyor. Bizim yaptığımız, dışarıdan bir yatırımcının gelip yapacağı bir işi İl Özel İdaresi olarak yapmamızdır. Bunu 10 ay içerisinde bitiriyoruz, Türkiye’de bu bir rekordur. Standardın hiçbir kalitesini düşürmeden yapıyoruz, içerisinde bütün sportif faaliyetlerin yapılabileceği tesisler olacak. Çarşı merkezi olacak ve biz bunu karşılıksız olarak KYK’ya devrettik. Burada 400’e yakın kişi istihdam edilecek. Bu, Türkiye’deki örnek projelerden birisi. Bunu yapmasaydık üniversitedeki öğrenci sayımız her sene azalırdı.”
“10 Bin Kişilik Öğrenci Yurdu İkinci Üniversiteye Alt Yapı Oluşturacak”
Sivas’ta ikinci üniversitenin açılacağını da aktaran Gül, inşa edilen yurdun ikinci üniversiteye de altyapı oluşturduğunun altını çizdi. Devletin gençlere sahip çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini vurgulayan Gül, Sivas’ı ve Cumhuriyet Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin yüzde 90’ının KYK’nın 5 yıldızlı otel standardındaki yurtlarında kalacağını ifade etti.
KYK Sivas İl Müdürü Erdoğan Tunç da 16 yurtta 15 bin 331 öğrenciye hizmet verdiklerini belirtti.
Vali Gül daha sonra yurtta kalan öğrencilerle bir araya geldi. Atletizmde Avrupa şampiyonluğu ve dünya üçüncülüğü dereceleri bulunan, yüzde 90 görme engelli Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi Öznur Alumur (20) ile de bir süre görüşen ve arkadaşlarının aldığı bilgisayarı takdim eden Vali Gül, başarılı sporcu ile birlikte yemek yedi.
Alumur ise kendisine ayrılan engelli odasında kaldığını, banyo ve tuvaletteki aparatlar sayesinde sıkıntı yaşamadığını dile getirerek, yurtların modern imkânlar sunduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER