Haber346

Sivas Edebiyat Günleri Başladı

Vali Davut Gül, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Sivas Edebiyat Günleri’ programına katıldı. Program öncesi fuaye alanında ‘Geçmişten Günümüze Edebiyatçılarımız’ adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştiren Gül, serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Daha sonra edebiyat günleri programına geçildi. Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü Sivas’a edebiyat günleri yapmanın çok yakıştığını ifade […]

Sivas Edebiyat Günleri Başladı
09 Mayıs 2018 - 6:04 'de eklendi.
Reklam

Vali Davut Gül, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Sivas Edebiyat Günleri’ programına katıldı.
Program öncesi fuaye alanında ‘Geçmişten Günümüze Edebiyatçılarımız’ adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştiren Gül, serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Daha sonra edebiyat günleri programına geçildi. Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü Sivas’a edebiyat günleri yapmanın çok yakıştığını ifade ederek, etkinlik hakkında bilgi verdi.
Ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ise Sivas’ta pek çok şair ve yazar yetiştiğini ayrıca pek çok şair ve yazara da bu şehrin ilham kaynağı olduğunu belirterek, Sivas’ın cami ve medreseleri ile kültür ve edebiyatın kalbi olduğunu söyledi.
Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da mülki amirlerin bu tür etkinliklere destek olmasının sevindirici olduğunu kaydederek batıda bunun örneklerini gördüklerini dile getirdi. Vali Davut Gül’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Bıyıklı, “Devlet büyüklerimiz ne kadar çok yazara, şaire, edebiyata, sanata, kültüre destek olursa o kadar çok bu ülkeye iyilik yapmış olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.
Son olarak söz alan Vali Davut Gül ise, Sivas’ın kültür, sanat ve edebiyat alanında adından söz ettiren bir il olduğuna vurgu yaparak, “Sivas, geçmişinden bugüne kadar, ilim, irfan şehri, yazarlar şehri, ozanlar şehri, medreseler şehridir. Bundan sonra da üniversiteler şehri olduğunu biliyoruz. Sivaslılar ve Sivas’ta görev yapan kamu görevlileri olarak bunun altını doldurmamız ve değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Değerlerimizin farkında olmamız lazım. İşte Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclislerimizin kuruluş mantığı bu. Bu etkinlikte emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı
Konuşmaların ardından ‘Bir Gönül Adamı Fethi Gemuhluoğlu’ adlı panele geçildi. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Hüseyin Akkaya’nın yaptığı panele; Turan Koç, Mehmet Yalçın Yılmaz, Mahmut Bıyıklı, Bekir Oğuzbaşaran, Kadir Pürlü konuşmacı olarak katıldı.
Panelin ardından Kanuni-Bestekâr Göksel Baktagir davetlilere müzik dinletisi sundu.
Programın sonunda Vali Gül, panel katılımcılarına ve bestekâr Baktargil’e çeşitli hediyeler takdim etti.

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER