Haber346

Şağban: “3 Mayıs Türkçülüğün Diriliş Günüdür”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Aday Adayı Emre Şağban, 3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. “Irkçılık-Turancılık Davası, 7 Eylül 1944’te başlayan ve 29 Mart 1945’e kadar süren, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürecin bir diğer adı ile Türkçülüğe yapılan zulmün adıdır” diyen MHP Sivas Milletvekili Aday Adayı Emre […]

Şağban: “3 Mayıs Türkçülüğün Diriliş Günüdür”
03 Mayıs 2018 - 7:22 'de eklendi.
Reklam

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Aday Adayı Emre Şağban, 3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
“Irkçılık-Turancılık Davası, 7 Eylül 1944’te başlayan ve 29 Mart 1945’e kadar süren, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürecin bir diğer adı ile Türkçülüğe yapılan zulmün adıdır” diyen MHP Sivas Milletvekili Aday Adayı Emre Şağban, “Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız -Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır. Yargılama sonucunda Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal çeşitli cezalara çarptırıldılar” dedi.
Dönemin Başbakanı Şükrü Saracoğlu’nun 5 Ağustos 1942’de TBMM’de yaptığı konuşmaya dikkat çeken Şağban, “Merhum Başbakan Saracoğlu, Biz Türk’üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız. İfadeleriyle yaşanların boyutunu dile getirmiştir” şeklinde konuştu.
3 Mayıs’ta Milliyetçi Gençlere zulmedildiğini ifade eden Şağban şunları kaydetti: “Merhum liderimiz Cennet-Mekan Alpaslan Türkeş, “3 Mayıs günü heyecanla sokağa fırlayan gençler kıyasıya dövüldüler ” demiştir. Türkçülük günü 3 Mayıs 1944 tarihinde Türk Milliyetçilerinin Komünizme ‘Dur’ dedikleri, o devrin dikta rejimine karşı protestolarını başlattıkları kutsal hareketin adıdır. Ve bizler Ülkücüler olarak bu şanlı davayı ilelebet sürdürmek ve bu bayrağı gelecek nesillere aktarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Mayıs Türkçülük Gününü kutluyor, Türk Milletinin bir ve beraber olmasını temenni ediyorum”

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER