Haber346

Erişilebilirlik Komisyon Toplantısı Düzenlendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Engelli, yaşlı bireylerin kentsel yaşamda hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Erişilebilirlik mevzuatı ve standartları ilimiz kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine sunum eşliğinde anlatıldı. Erişilebilirlik uygulaması içinde özel, kamu kurum ve kuruluşları, kentsel yaşamın içinde yer alan binalar, toplu taşıma gibi insan yaşamı içinde olan her […]

Erişilebilirlik Komisyon Toplantısı Düzenlendi
20 Nisan 2018 - 16:56 'de eklendi.
Reklam

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Engelli, yaşlı bireylerin kentsel yaşamda hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Erişilebilirlik mevzuatı ve standartları ilimiz kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine sunum eşliğinde anlatıldı.
Erişilebilirlik uygulaması içinde özel, kamu kurum ve kuruluşları, kentsel yaşamın içinde yer alan binalar, toplu taşıma gibi insan yaşamı içinde olan her şey de kolaylıkların sağlanması gerektiğini belirten Uzman Mehmet Gökdal, toplantıda erişilebilirliğe yönelik hazırlanan uluslararası standartlar ve düzenlemelerden bahsetti.
Kamu kurumları bünyesinde bazı hizmet binalarının eski ve sorunlu yapılar olduğunu söyleyen Vali Davut Gül, toplantı sonunda yaptığı konuşmada; “Günümüzde yapılan kamu binalarına özellikle engelli bireylerin erişebilmesi oldukça kolay. Burada önemli olan kamunun dışında ki fiziki yapıların bu mevzuata uygun olup olmayışı. Yapılan apartmanlar, ticarethaneler gibi aklınıza gelebilecek birçok sosyal ve kentsel alanda engellilerimize yönelik kolaylıkların sağlanması gerekmekte. Engelli vatandaşlarımızla aynı hayatı paylaşıyoruz ve onların yaşamlarını zorlaştırmamamız lazım. Örneğin engellilerin kullandığı otoparklara ve kaldırımlara yapılan işgaller gibi durumlar insan hakkı ihlali ve kul hakkıdır. Toplumsal hayatı birlikte paylaştığımız bir ortamda kendimizin de bir gün engelli olabileceğini unutmadan hareket etmeliyiz. Bu toplantı neticesinde inşallah uygulanacak mevzuat, uyarma ve cezalandırma hususlarında bir farkındalık oluşur.” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER