Haber346

Vali Gül’den “Sivas Sahipsiz, Teşvik Kapsamına Alınmıyor” Sözlerine Açıklama

Sivas’ın Süper Teşvik Paketine alınmaması ve TCDD Lojmanları konusunda siyasilerden açıklama gelmedi. Şehrin sorunlarıyla yakından ilgilenen Vali Davut Gül bu konularda da açıklama yapmak zorunda kaldı. Süper Teşvik paketi konusunda yanlış anlaşılmalar olduğuna dikkat çeken Vali Davut Gül, ‘Süper Teşvik’ olarak adlandırılan 123 milyar TL yatırım paketiyle ilgili; Sivas’ın teşvik kapsamına alınmadığı yönündeki basın yayın […]

Vali Gül’den “Sivas Sahipsiz, Teşvik Kapsamına Alınmıyor” Sözlerine Açıklama
17 Nisan 2018 - 7:18 'de eklendi.
Reklam

Sivas’ın Süper Teşvik Paketine alınmaması ve TCDD Lojmanları konusunda siyasilerden açıklama gelmedi. Şehrin sorunlarıyla yakından ilgilenen Vali Davut Gül bu konularda da açıklama yapmak zorunda kaldı.
Süper Teşvik paketi konusunda yanlış anlaşılmalar olduğuna dikkat çeken Vali Davut Gül, ‘Süper Teşvik’ olarak adlandırılan 123 milyar TL yatırım paketiyle ilgili; Sivas’ın teşvik kapsamına alınmadığı yönündeki basın yayın organlarında yer alan haberlere açıklık getirdi.
Gül, yaptığı açıklamada; söz konusu yapılan haberlerin doğru olmadığını ve ortada bilgi eksikliği olduğunu kaydetti.
Ekonomi Bakanlığı Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nde herhangi bir il kısıtlaması bulunmadığını ve projeden faydalanmak için en önemli kriterin asgari 100 milyon dolar yatırım yapılması şartı olduğunu dile getiren Gül, 26 Kasım 2016 tarihinde çıkarılan teşvik paketinin Resmi Gazete’de yer aldığını söyledi.
Gül, Sivas gibi dezavantajlı şehirlerin büyük yatırımlar alırken o dezavantajını ortadan kalkmasını sağlayacak bir mekanizmanın oluşturulduğunu belirterek, ”Bu düzenlemeyle 81 il büyük yatırımlarda birbiriyle eşit. Buradaki amaç 100 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak olması. Sivas’ın bu paketin içerisinde yer almamasının sebebi ilimizde böyle bir yatırımcının müracaat etmemesinden kaynaklanıyor. Bugün ya da yarın, ya da bir yıl sonra bir işadamımız ben 100 milyon dolarlık bir yatırım yapmak istiyorum derse aynı teşvikler onun içinde geçerli.” diye konuştu.
Gül, “Sivas sahipsiz, teşvik kapsamına alınmıyor” gibi söylemlerin doğru olmadığına dikkat çekerek, aksine süper teşvik olarak adlandırılan 123 milyar TL paket ile Sivas’ın daha şanlı bir olduğunu söyledi.
2017 yılında 78 adet teşvik belgesi olduğunu, bunların toplam tutarının 448 milyon TL oluğunu ifade eden Gül, teşvik belgesi için müracaatların devam ettiğine hatırlattı.
Gül, ‘Sivas’ın diğer illerden bir farkının olduğunu belirterek, ”İlimize yeni bir organize sanayi bölgesi yapılacak. İçerisinde demir yolu hatlarının olduğu bir OSB’den bahsediyoruz. 100 milyon doların üzerinde bir yatırım yapılması durumunda devletimiz işletmecilerimize birçok kolaylık sağlayacak. Teşvik paketi kapsamında 10 yıl boyunca KDV ve kurumlar vergisi alınmayacak. Faiz desteği sağlanacak. Gümrük vergisi avantajlarından da faydalanılmış olunacak.” diye konuştu.
-Lojmanlar Satılacak, Tescili Kaldırılmayacak-
Gül, İstasyon Caddesi üzerinde yer alan Devlet Demiryolları’na ait evlerin tescillerinin kaldırıldığı yönündeki haberlerin de doğru olmadığını ifade ederek, ”Talebimiz doğrultusunda burada bulunan evler satışa çıkarılacak. Neden satılmasını istiyoruz? Şundan dolayı; lojman olduğunda cadde bir yere kadar geliyor. Ondan sonra yürümüyor. Yüksek hızlı trenle beraber gar binası bir cazibe merkezi haline gelecek. Dolayısıyla şehir meydanıyla gar merkezinin birbiriyle daha entegre olması lazım. Tescili kalkmadan olduğu haliyle satılacak. Sonra da prestijli mekânlar olacak. Büyük şehirlerde olduğu gibi yeme, içme, giyim gibi ticari işletmeler olacak.” şeklinde konuştu.

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER