Haber346

2018’in İkinci Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Yatırımcı kamu kurum ve kuruluşların ilimizde yürüttüğü projeleri anlattığı, çalışmaları hakkında bilgi verdiği ve kurumlar arası koordinasyon ile işbirliğinin sağlandığı il koordinasyon kurulunun 2018 yılındaki ikinci toplantısı yapıldı. Sivas İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Toplantı Salonunda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim […]

2018’in İkinci Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
17 Nisan 2018 - 6:43 'de eklendi.
Reklam

Yatırımcı kamu kurum ve kuruluşların ilimizde yürüttüğü projeleri anlattığı, çalışmaları hakkında bilgi verdiği ve kurumlar arası koordinasyon ile işbirliğinin sağlandığı il koordinasyon kurulunun 2018 yılındaki ikinci toplantısı yapıldı.
Sivas İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Toplantı Salonunda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Kaymakamlar, belediye başkanları ile ilgili kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Davut Gül, ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gül, “Sivas’taki 2018 yılındaki yatırımların toplam bedeli 7,6 Milyar Lira. Yani yaklaşık eski parayla 8 Katrilyon lira devam eden yatırım var. Buna hızlı tren yatırımları dahil değil. Diğer büyük yatırımlar da bu miktarın içerisinde yok. Zaten hem Ankara-Sivas, hem de Sivas-Erzincan hattında bundan daha fazla bir yatırım miktarı var’.’ dedi.
9-11 Mayıs tarihleri arasında Sivas’ta robotik kodlama fuarı gerçekleştirileceğini dile getiren Gül, organizasyona katılacak kişilerin öğrencilere tecrübelerini aktaracağını ifade etti.
Gül, robotik kodlama fuarına ilişkin, ”Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği yaklaşık 3 bin kişinin Sivas’a geldiği bir fuar olacak. 3 bin kişi, 5 gün boyunca Sivas’ta konaklayacak. Bu da yaklaşık 15 bin yatak kapasitesi demek. Sivas’ın bugüne kadar yaptığı en büyük organizasyon. Bu organizasyona katılanlar Sivas’taki öğrencilere tecrübelerini aktaracaklar. Turizm anlamında da olağanüstü bir tanıtım sağlanmış olacak. Bu organizasyonu Türkiye’nin olimpiyatlara ev sahipliği yapması gibi düşünmek lazım. Sivas’ın bu organizasyonu alması bu ölçekte. Bu program nedeniyle Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’a şükranlarımızı arz ediyoruz.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan okuma yazma seferberliğine de değinen Gül, ”Okuma yazma kurslarıyla ilgili olarak Sivas ilk 10 il arasında yer alıyor. 81 il arasında 8’inci sıradayız. Burada kaymakamlarımızın, belediye başkanlarımızın, kurum müdürlerimizin çok büyük katkıları var. Hedefimiz mümkünse birinci olmak ama bu olmasa bile en azından ilk 3’e girmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Sivas gündeminde olan bir diğer konunun ise Sivas Demirağ Organize Sanayi Bölgesi olduğunu aktaran Gül, ”Bu yaklaşık 20 yıldır gündemdeki yerini koruyordu. Açıldı açılacak, kamulaştırma yapıldı, yapılacak. Yatırımcı geldi gelecek. Sürekli gündemdeki yerini koruyordu. Bu organize sanayi bölgesinin alt yapısı ile ilgili inşallah bu ay içerisinde ihaleye çıkacağız. Yani 20 yıldır gündemimizde yer alan bir mesele ile ilgili İl Özel İdaresi’ne yetki verecekler. Milli Eğitim Bakanımız, Bilim ve Teknoloji Bakanı ile görüştü. Bizler de olabildiğince hızlı bir şekilde ihale edip, bunun altyapı sorununu çözmüş olacağız. Yine Lojistik Merkezle ilgili TCDD Bölge Müdürlüğü tarafından mayıs ayı içerisinde ihale yapılacak. Bunlar hayata geçtiğinde iki önemli konu gündemden kalkmış olacak.” dedi.

 

 

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER