Haber346

TCDD Lojmanlarının Alanı Ticari Alana Dönüştürüldü

2007 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenen TCDD Lojmanları ticari alan olarak onaylandı. İstasyon Caddesi’nin sağ ve sol tarafında bulunan ve 1945 yılında Almanlar tarafından betonarme olarak yapılan demiryolları lojmanlarını tescilleyen kurulun bu kararı, Sivas kamuoyunda tartışmaya yol açmıştı. 2008 yılında Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü […]

TCDD Lojmanlarının Alanı Ticari Alana Dönüştürüldü
11 Nisan 2018 - 12:52 'de eklendi.
Reklam

2007 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenen TCDD Lojmanları ticari alan olarak onaylandı.
İstasyon Caddesi’nin sağ ve sol tarafında bulunan ve 1945 yılında Almanlar tarafından betonarme olarak yapılan demiryolları lojmanlarını tescilleyen kurulun bu kararı, Sivas kamuoyunda tartışmaya yol açmıştı.
2008 yılında Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tescil kararını incelemeye almış ve 75 yapının tescilinin kaldırılması için konuyu yargıya taşımıştı.
İstasyon caddesinde ticari alanı ve yaya trafiğini durduran yapılarla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, binaların tek tek ulusal firmalara kiraya verilmesi önerisinde bulundu.
Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın önerisi ilke meclisin bölgeyi ticari alana çevrdiğini açıkladı.
Başkan Aydın, “2007 yılında devlet demiryollarının lojman olarak kullandığı yapıların tescili gerçekleştirildi. Bizim kanaatimiz o zaman da mimari açıdan nitelikli yapılar değil. Bunlar ‘lu yılarda işçilerin kalmaları için şantiye binası olarak yapılmış. Daha sonrada lojman şeklinde kulanılmış. Nitelikli bir yapı değil, betonarme bir yapı. Hatta yığma da olabilir. Yığma diye biliyorum. Bunlardan eğer korunacaksa birkaç tane numune olarak kalabilir. Ama Sivas’ın en önemli caddesi istasyon caddesi biliyosunuz. İstasyon caddesi devlet demiryolları kısmına kadar çok hareketli, canlı. Ticari açıdan da yaya sirkülasyonu açısından da. Ama orada bir kesintiye uğruyor. Bura ilerde tescillenirse o caddenin sürekliliği kesilmiş olur diye düşünmüştük o dönemde. Ama bizim itirazımız kabul görmemişti ve tescil yapıldı” dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın önerisi ile TCDD Lojmanlarının ayrı ayrı kiraya verilmesi veya satılması ile burada marka ticarethanesi olması amacıyla çalışma başlatıldığına dikkat çeken Aydın, “Yani türkiye çapıda marka olan lojman olarak değil de ticari olarak kullanılsın ki bu caddenin sürekliliği sağlansın diye sayın bakanımızın öyle bir önerisi olmuştu. Bunun üzerine bizden imar ile ilgili o alanın ticarete dönüştürülmesi noktasında belediye meclisinden bir talep gelmişti. Biz de belediye meclisimizde bu talebi değerlendirdik ve olumlu bulduk. Orası şuan ticaret alanına dönüştü. Dolayısıyla bu evler ticari alan olarak kulanılabilir, işletilebilir. Öyle olursa da Sivas adına daha güzel olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER