Haber346

Sivas Valiliği’nden Akyıldız’a Cevap Geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın mecliste yaptığı açıklamaya Sivas Valiliği’nden yanıt geldi. Açıklamada “İlimizde yıkılan binayla aynı özellikleri taşıyan Cumhuriyet Dönemine ait 28.742 bina bulunmaktadır” vurgusu yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın 04 Nisan tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı açıklamada Sivas’ta tescilli tarihi taş yapı olan Cumhuriyet dönemine […]

Sivas Valiliği’nden Akyıldız’a Cevap Geldi
07 Nisan 2018 - 6:59 'de eklendi.
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın mecliste yaptığı açıklamaya Sivas Valiliği’nden yanıt geldi. Açıklamada “İlimizde yıkılan binayla aynı özellikleri taşıyan Cumhuriyet Dönemine ait 28.742 bina bulunmaktadır” vurgusu yapıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın 04 Nisan tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı açıklamada Sivas’ta tescilli tarihi taş yapı olan Cumhuriyet dönemine ait hastane binasının yıkılarak yerinin bir derneğe peşkeş çekileceğini öne sürmüş ve Vali Davut Gül’den açıklama istemişti.
Açıklamanın ardından Sivas Valiliğinden Ali Akyıldız’a yanıt geldi.
Yazılı olarak servis edilen açıklamada, “Söz konusu bina taş bina değil betonarmedir. Bina 1948 yılında şehir mezarlığı taşınarak temeli atılıp 1952 yılında tamamlanmıştır. Binanın afet riskinin bulunduğu Cumhuriyet Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü raporlarında ayrı ayrı tespit edilmiştir. Bina hastane değil eski hastanedir. Sağlık İl Müdürlüğü binası olarak kullanılmıştır, hastane olma ihtimali bulunmamaktadır” denildi.
Tescil konusuna da açıklık getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“1- Söz konusu bina taş bina değil betonarmedir.
2- Bina 1948 yılında şehir mezarlığı taşınarak temeli atılıp 1952 yılında tamamlanmıştır. Binanın afet riskinin bulunduğu Cumhuriyet Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü raporlarında ayrı ayrı tespit edilmiştir.
3- Bina hastane değil eski hastanedir. Sağlık İl Müdürlüğü binası olarak kullanılmıştır, hastane olma ihtimali bulunmamaktadır. (Mevcut hastane binası 2015 yılında yaptırılarak hizmete girmiştir 905 yatak kapasitelidir. Ayrıca aynı bölgede 445 yatak kapasiteli iki ayrı blok inşaatı devam etmektedir)
4- Söz konusu binanın 2008 yılında tescil edilmesi için Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna müracaat edilmiş olup, Kurulun 16.07.2008 tarih ve 929 sayılı kararında OY BİRLİĞİ İLE TESCİL EDİLMESİ UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR (tescil edilmesini gerektirecek niteliklere sahip değil)
5- İlimizde yıkılan binayla aynı özellikleri taşıyan Cumhuriyet dönemine ait 28.742 bina bulunmaktadır.
6- 2016 yılında 04.03.2016 tarih ve 2660 sayılı kararıyla o alanın yapılaşmaya açılmaması için tescil edildiği değerlendirilmektedir. Valiliğin itirazı ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 07.03.2018 tarih ve 926 sayılı kararıyla binanın tescili kaldırılmıştır.
7- Toplam 170 bin m2’lik alanda dönüşüm gerçekleşecek olup, 5 tescilli yapı restore edilecektir. (Jandarma binası, İncili Hanım Türbesi, Kadın Açık Cezaevi, Arkeoloji Müzesi, Selçuk Anadolu Lisesi)
8- 3250 m2 oturum alanı olan orta ölçekli cami yapılacak ve kalan alanın tamamı yeşil alan olacaktır.
9- Sivas Merkez Cami Müftülük tarafından diğer camiler gibi hayırseverlerin katkılarıyla yaptırılacaktır. (Herhangi bir STK tarafından yaptırılması ya da kullanılması mümkün değildir) Kamu tarafından yol yapımında harcanmayıp cami için harcanacak 100 Milyon TL söz konusu değildir.
10- Camiye ihtiyaç olmadığı ifade edenler olduğu gibi camiye ihtiyaç olduğunu söyleyenler de vardır, (44 STK cami yapılması yönünde açıklama yapmıştır) dolayısıyla ihtiyaç yok diyen için ihtiyaç değil, ihtiyaç var diyen için ihtiyaçtır. Farklı fikirlerin olması, şehrimiz açısından bir zenginliktir. Cami, mahalle camisi olmayıp, Cuma, Bayram vb. camisidir. Alt katında kütüphane, konferans/nikah salonu, kültür merkezi bulunacaktır. Dolayısıyla gençler, kadınlar ve çocuklar için bir yaşam merkezi oluşturulacaktır.
11- Sivas’taki bütün dernekler gibi Ravza Derneği de Dernekler İl Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir ve bugün itibariyle de hesaplarında bir usulsüzlük tespit edilmemiştir.
12- Ravza Derneği Sivas Valiliği tarafından hayırseverlerin desteğiyle başlatılan ‘Sivas Yetimlerine Sahip Çıkıyor’ projesine 320 bin TL katkıda bulunmuştur. İlgili dernekle bu çalışmanın dışında herhangi bir protokol imzalanmamıştır. Yetimler SYDV tarafından tespit edilmiştir, hayırseverler sadece ekonomik katkı sunmuşlardır, proje halen devam etmektedir, başka STK vb hayırseverlerin katkılarına da açıktır.
13- Kızılırmak İlkokulu binası 1954 yılında yapılmıştır. Tescilli değildir. Sultan Abdulhamid döneminde yapılan okul maalesef 1954 öncesinde yıkılmıştır.
14- Kızılırmak İlkokulu tarafından yapılan kermes ile ilgili müfettiş görevlendirilmiştir.”

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER