Haber346

PİSA Sınavına Sivas’tan 4 Okul Katılacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler halinde uygulanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) sınavının 2018 etabında Sivas’ı 4 okul temsil edecek. Bu yıl Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’na 81 ülke katılırken Sivas’ı Suşehri, Zara ve Merkezden bir okul temsil edecek. Bu kapsamda Vali Davut Gül, ilçelerde bulunan okulları ziyaret ederek öğrencilerle bir […]

PİSA Sınavına Sivas’tan 4 Okul Katılacak
07 Nisan 2018 - 6:22 'de eklendi.
Reklam

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler halinde uygulanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) sınavının 2018 etabında Sivas’ı 4 okul temsil edecek.
Bu yıl Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’na 81 ülke katılırken Sivas’ı Suşehri, Zara ve Merkezden bir okul temsil edecek.
Bu kapsamda Vali Davut Gül, ilçelerde bulunan okulları ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi.
Zara’da Mehmet Habib Soluk Fen Lisesi’nde PISA sınavına girecek 42 öğrenciyle bir araya gelen Gül, ilimizin eğitim seviyesinin her geçen yıl arttığını görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, ilçelerimizdeki okulların da PİSA değerlendirme programına dahil edilmiş olmasının çok önemli bir durum olduğunu söyledi. Gül, daha sonra sınavların yapılacağı sınıfı gezdi. Ardından okulda öğretmenler ile bir araya gelerek eğitimcilerin sorun ve taleplerini dinledi. Programda Zara Kaymakamı Yunus Kızıl Güneş ile Belediye Başkanı Seyit Ahmet Pala da yer aldı.
Suşehri Çok Programlı Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Gül, burada da PISA sınavına girecek 42 öğrenci ile bir araya geldi.
Gül, PİSA programında Türkiye’yi Sivas’tan 4 okulun temsil edeceğini ve bu okullardan ikisinin Suşehri’nde, birinin Zara’da ve diğerinin de Sivas merkezde olduğunu söyledi. Daha sonra okulun Kadı Burhanneddin Öğrenci Meclis ile toplantı yaparak meclisin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İlçede Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni de ziyaret eden Vali Davut Gül PİSA sınavına girecek 30 öğrenciye seslenerek, “Siz, hem Suşehri’ni, hem Sivas’ı, hem de Türkiye’yi temsil edecek öğrencilersiniz. Motive olmanız, sorulara odaklanmanız, örnek soruları çözmeniz çok önemli. Biz PİSA’da uluslararası öğrenci değerlendirme programında hak ettiğimiz yerde değiliz. Bizim eğitime harcadığımız para çok fazla. Gelişmiş ülkeler arasında, ekonomisi en büyük 20 ülke arasında, gayrisafi milli hasılasının yüzdelik dilimi anlamında eğitime en çok yatırım yapan ülke Türkiye’dir. Dolayısıyla bunun bir karşılığının olması lazım. Sizlere güveniyoruz.” şeklinde konuştu.
Programlarda Suşehri Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Belediye Başkanı Fazlı Yüksel da yer aldı.

 

 

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER