Haber346

Vali Gül: “Sevabı da Günahı da Benim”

Yıkılması kesinleşen eski Numune Hastanesİ konusunda Vali Davut Gül tartışmalara son noktayı koydu. Vali Gül, “Cami konusun da sevabı da günahı da benim müsebbibi de benim dolayısıyla da bu Sivas açısından yararlı bir proje” dedi. Aylardır şehir gündemini meşgul eden ve tescili kaldırılan eski Numune Hastanesi A Blokun yıkılması konusunda Vali Davut Gül son noktayı […]

Vali Gül: “Sevabı da Günahı da Benim”
27 Mart 2018 - 7:52 'de eklendi.
Reklam

Yıkılması kesinleşen eski Numune Hastanesİ konusunda Vali Davut Gül tartışmalara son noktayı koydu. Vali Gül, “Cami konusun da sevabı da günahı da benim müsebbibi de benim dolayısıyla da bu Sivas açısından yararlı bir proje” dedi.
Aylardır şehir gündemini meşgul eden ve tescili kaldırılan eski Numune Hastanesi A Blokun yıkılması konusunda Vali Davut Gül son noktayı koydu.
Vali Davut Gül, 170 bin metrekarelik bir alanda dönüşüm gerçekleşecek, İl Sağlık Müdürlüğünün olduğu binanın yerinde 3 Bin 250 metrekarelik bir camii olacak yaklaşık 4 Bin 500 kişilik altında da gençlere kadınlara çocuklara hitap edecek onları ihtiyaçlarını karşılayacak donanımlar olacak dedi.
Vali Gül şunları kaydetti: “O alanda bulunan meslek lisesini de kaldırıyoruz. Şuan yeni binanın yapımı OSB içerisinde devam ediyor fiziki gerçekleşmesi yüzde 30’lar civarında. Meslek lisesine harcadığımız para 35 milyon lira. Vatandaşlarımızın şöyle endişesi vardı uzak olur çocuklarımız nasıl gider nasıl gelir diye. Millî Eğitim Bakanımız bir toplantıda OSB içerisindeki meslek liseleri öğle yemeği dahil taşıması dahil Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılsın dedi. Dolayısıyla da çocuğu alacağız Kümbet’ten, Kılavuz’dan, Fatih’ten okula getireceğiz, okulda öğle yemeğini yiyecek akşam tekrar evine bırakacağız.”


ORTADA BİR HASTANE YOK, TARİHİ BİNADA YOK
Tescili kaldırılan şuandaki Sağlık Müdürlüğünün kullandığı binayla ilgili farklı yanlış anlamalar olduğunu ifade eden Vali Gül sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunlardan birincisi ortada bir hastane yok yani zaman zaman sizde haber yapıyorsunuz hastane binası cami olsun mu olmasın mı? Ortada bir hastane yok ve hastane olma ihtimalide yok. Neden hastane olmadığını zaten biliyorsunuz. Yeni hastanenin yanında da 250 yataklı bir hastane 3 blok 195 yataklı geriatri servisi yapılıyor. Eğer hastane bir yerde değil de iki yerde olacaksa yani iki yerde olacaksa burada değil zaten bizim eski SSK hastanemiz var hadi bu bölgede olmayacaksa o zaman Merekum taraflarında yani şehrin daha kuzey tarafların da olması lazım. Yani dolayısıyla da ortada bir hastane yok ortada bu bölgeye bir hastane yapma iradesi de yok. İki ortada bir taş bina yok taş bina yıkılmasın deniliyor ya ortada taş bina yok ve bura betonarme.
Üçüncüsü bura 1850’lerde yapılmamış hep öyle bir algı var sultan Abdülhamid zamanında yapılan bina yıkılmasın bura 1948’de temeli atılmış 1952’de de tamamlanmış. Yani bu bina yaklaşık 65 – 70 yılık betonarme bir bina yani bunun yıkacağımız ordu evinden yıkacağımız halk eğitimden yıkacağımız lojmanlardan yıkacağımız diğer binalardan yada yıktığımız Selçuk ortaokulundan bir farkı yok.
Bu binanın tescili ile bir müracaat yapılmış 2008 yılında kurul oy birliği ile burayı tescil etmemiş. Demiş ki özetle burayı tescil etmemiz için gerekli şartları taşımıyor. 2008’de sonra 2016’da tescil edilmiş yani iki sene önce tescil edilmiş. 2 sene önce neden tescil edilmiş o bölgede hastane taşındığında aynı bizim stadyum gibi buranın TOKi’ye verilmesi gerekiyordu. TOKİ konut yapmasın burada bir yoğunlaşma olmasın diye 2008’de kurulun oy birliği ile reddettiği yapıyı 2016’da tescil edilmiş. Sonradan da tescille ilgili biz bu 170 bin metrekarelik alandaki dönüşüm ortaya çıktığında müracaat ettiğimizde tescil kaldırıldı. Binanın tescil yapılacak özeliği olmadığı gibi aynı zamanda da çürük. Diğer tarihi eserler gibi bir vasfı olmadığı için biz burayı yıkıyoruz. Yıkarken de cami işte birisi diyor dernek yapacak birisi diyor 30 bin kişilik olacak ihtiyaç varsa 30 bin kişilikte olur ama bizim ihtiyacımız 4 Bin 500, 5 bin kişilik kapalı alanı olan bir camii, bolca bahçesi olan özellikle bayramlarda cumalarda Allah muhafaza şehit cenazelerinde kullanacağımız bir camii.
Bundan da daha önemlisi cami bize kütüphane olacak, cami bize gençlik merkezi olacak, cami bize halk eğitim merkezi olacak, cami bize kadınlar kültür merkezi olacak, cami bize anaokulu olmuş olacak.”
Vali Gül, cami istemeyenler olduğu gibi cami isteyenlerde olduğunu ifade ederek, “Sonuçta Sivas’ın bir kimliği var vatandaşında ihtiyacı var vatandaş müftülük aracılığıyla kendi derneğiyle bunu kendi parasıyla yapmak istiyor. Bundan daha doğal da bir şey olmaz. Ya şimdi biz sadece cami yapmadık ki Tugayın içerisinde kilise var. Onunda proje ihalesini yaptık bulsak para onu da restore edeceğiz. Yani dolayısıyla da kimsenin bir başkasının yaşam tarzına karışmaması lazım. Cami ihtiyaçtır diyen adam için ihtiyaçtır ihtiyaç değil diyen adam içine ihtiyaç değildir. Vatandaş tepki gösteriyor demek doğru değil. Vatandaşımızın içerisinde bazıları farklı önerileri var. Nedir önerileri cami hiç olmasın bazıları cami olsun ama meydana daha yakın olsun. Bunların hiçbirisinde art niyet aramıyorum. Bizim toplumun geneline bakmamız lazım. Bizim buradaki muhatabımız şudur cami cemaati. Cami cemaati ne istiyor yüzde 90’ı o bölgede orta ölçekte bir cami istiyor. Cami derneklerinin yüzde 99’u cami istiyor. Projemiz hazır bunu müftülük yapacak tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkaracağız” dedi.
HALK EĞİTİMİN İÇİ MEZBELELİK
Vali Gül, basın mensuplarına da sitem ederek, “Ya sizler basın mensubusunuz Allah rızası için şu hapishanenin olduğu yerdeki eklentileri hiç mi görmediniz. Halk eğitimin içini gezdiğinizde küçücük küçücük sınıflar hiç mi görmediniz. Yani bu Sivas yeni keşfedilen bir yer değil bunları hepsi mezbelelik. Ağırların kaldığı haraları restore eden bir zihniyet ulu cami ile Gökmedrese birbirini görsün diye okulu oradan kaldıran bir irade o binayla ne işi olabilir neden kaldırmak isteyebilir. Demek ki o binanın bir özeliği yok cami ihtiyaç camiyi yapacağız. Rant düşünsek biz bu dediğim yerlerde 1 milyar ile eski parayla 1 katrilyon lira kazanırız. O açıdan da vatandaşın ne istediğini biliyoruz vatandaşın ne söylediğini biliyoruz. Biz neyi yaptığımız biliyoruz. Cami konusun da sevabı da günahı da benim müsebbibi de benim dolayısıyla da bu Sivas açısından Yararlı bir proje Sivaslıların talebi Sivaslıların isteği bittiğinde de gençler kadınlar çocuklar yararlanacak” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER