Haber346

“Sivas’ta Kitaba, Okumaya ve Kütüphaneye Önem Veriliyor”

Vali Davut Gül, ‘Kütüphaneler Haftası’ nedeniyle düzenlenen çeşitli programlara katıldı. Vali Gül, ilk olarak 1758 yılında Sivas’ta ilk özel kütüphaneyi oluşturan Numan Efendi’nin kabrini ziyaret etti. Gül, daha sonra Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen ‘Kütüphaneler Haftası Açılış Programı’na katıldı. Burada konuşan Gül, yeni neslin daha çok kitap okuduğunu belirterek; “Ben inanıyorum ki, sizden sonraki […]

“Sivas’ta Kitaba, Okumaya ve Kütüphaneye Önem Veriliyor”
27 Mart 2018 - 7:01 'de eklendi.
Reklam

Vali Davut Gül, ‘Kütüphaneler Haftası’ nedeniyle düzenlenen çeşitli programlara katıldı.
Vali Gül, ilk olarak 1758 yılında Sivas’ta ilk özel kütüphaneyi oluşturan Numan Efendi’nin kabrini ziyaret etti. Gül, daha sonra Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen ‘Kütüphaneler Haftası Açılış Programı’na katıldı.
Burada konuşan Gül, yeni neslin daha çok kitap okuduğunu belirterek; “Ben inanıyorum ki, sizden sonraki nesiller de sizden daha çok okuyacak. Sivas’ta kitaba, okumaya ve kütüphaneye önem veriliyor. Önem verildiğinin en büyük göstergesi ise; bu içinde bulunduğumuz bina. İstasyon Caddesi’nde hangi kurumun elinde böyle bir arsa olsa mutlaka ‘İş merkezi yapalım. Bunu ticaret olarak değerlendirelim.’ der. Böyle bir bina şehrin en işlek caddesinde kitapseverlerin hizmetinde kullanılıyorsa; kütüphaneye, kitaba ve gelecek nesillere verilen değeri gösteriyor. İyi ki de böyle yapılmış. Üst katlara baktığımızda okuma salonlarımızın tıklım tıklım olduğunu görüyoruz.” dedi.
Eskiden okulların fiziki şartlarının çok iyi olmadığını söyleyen Gül, “Şimdi yeni yapılan okullarımızda çok güzel kütüphaneler yapılıyor. Orada da ders çalışabiliyorlar, araştırma yapabiliyorlar. Gençlerimizde ki bu talebi görüyoruz. Mevcut İl Sağlık Müdürlüğü’nün olduğu yere Merkez Cami yapacağız. O caminin altına da çok büyük okuma salonları hazırlayacağız.” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Âlim Yıldız da tarih boyunca çok sayıda ilim adamının Sivas’a geldiğini belirterek, medreselerde sürekli olarak kitaplar üretildiğini belirtti.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ise kendini geliştirmek isteyen herkesin okumaya ve yazmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.
Vali Gül, konuşmaların ardından Kütüphaneler Haftası kapsamında Kazım Karabekir Paşa Ortaokulu tarafından düzenlenen ‘Deyimler ve Atasözleri Resim Sergisi’nin açılışını yaparak sergide yer alan eserleri inceledi.

 

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER