Haber346

Sivas Kent Arşivi Projesi Hayata Geçiyor

Sivas’ta kültür hafızası oluşturmak amacıyla Sivas Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Sivas Kent Arşivi Projesi’ tanıtım toplantısı Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde yapıldı. Şehir tarihi ve yaşamının ortaya çıkarılarak muhafaza edilmesi maksadıyla düzenlenen projede belge toplama kampanyasının 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edeceğini dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir […]

Sivas Kent Arşivi Projesi Hayata Geçiyor
27 Mart 2018 - 6:58 'de eklendi.
Reklam

Sivas’ta kültür hafızası oluşturmak amacıyla Sivas Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Sivas Kent Arşivi Projesi’ tanıtım toplantısı Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde yapıldı.
Şehir tarihi ve yaşamının ortaya çıkarılarak muhafaza edilmesi maksadıyla düzenlenen projede belge toplama kampanyasının 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edeceğini dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, tarihi nitelikli belgeler, eski Sivas fotoğrafları, mektuplar, kartpostallar, telgraflar, Sivas meşhurlarının el yazıları, resimler, tablolar, desenler, karikatürler, hat, tezhip, ebru levhaları, eski ses kayıtları, makara bantlar, plaklar, kasetler, CD’ler, Sivas’ta basılmış kitaplar, gazeteler, dergiler, broşürler, afişler, davetiyeler ve esnaf defterleri gibi birçok farklı materyallerin toplanmasıyla oluşturulacak arşivin şehir tarihine ışık tutacağını söyledi.
Eski Sivas gazeteleri, mektup ve bazı belgelerden örnekler veren Pürlü, bağış veya suret teslimi şeklinde arşive gelen belgelerin bir tutanakla teslim alınarak, tutanağın bir suretinin ilgili kişi, kurum veya kuruluşa verileceğini ve değerlendirme komisyonun karar vermesinin ardından bağış sahibinin adıyla envantere kaydedilerek sergileneceğini ifade etti.
Köklü bir geçmişe ve yaşanmışlığa sahip olan Sivas’ın toplanacak bilgi, belge ve materyallerle çok kıymetli bir arşive kavuşacağını dile getiren Vali Davut Gül ise, ”Hem bu belgeler heba olmaktan kurtulacak, hem de Sivas’a dair araştırma yapmak isteyen herkese geniş bir kaynak imkânı sağlayacak. Bu projeyi başlatan kültür müdürümüz ve ekibini tebrik ediyorum. ‘ dedi.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER