Haber346

Bu Şehre Yapılabilecek En büyük Kötülük Taşhan’da Çanta Satmak

Vali Davut Gül, ilimizdeki yatırım ve projelerin basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyunda paylaşılması amacıyla başlatılan kurum ziyaretleri kapsamında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirerek kurumun yapmış olduğu çalışmalar hakkında bölge müdürü Cemal Karaca’dan bilgi aldı. Bölge Müdürü Cemal Karaca, kurumun yürüttüğü çalışmaları ve hedeflerini sunum eşliğinde katılımcılara anlattı. Vali Gül, yapılan çalışmaları basın mensupları ile paylaşarak, vakıf […]

Bu Şehre Yapılabilecek En büyük Kötülük Taşhan’da Çanta Satmak
27 Mart 2018 - 7:16 'de eklendi.
Reklam

Vali Davut Gül, ilimizdeki yatırım ve projelerin basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyunda paylaşılması amacıyla başlatılan kurum ziyaretleri kapsamında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirerek kurumun yapmış olduğu çalışmalar hakkında bölge müdürü Cemal Karaca’dan bilgi aldı.
Bölge Müdürü Cemal Karaca, kurumun yürüttüğü çalışmaları ve hedeflerini sunum eşliğinde katılımcılara anlattı.
Vali Gül, yapılan çalışmaları basın mensupları ile paylaşarak, vakıf eserleri ile ilgili hassas olduklarını söyledi.
Dünya kültür mirası Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile ilgili bilgi veren Gül, “Türkiye’de hatta dünyada ender çalışmalardan biri yapılıyor. Bu eser direk Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle restore ediliyor. Caminin üzeri tamamen kapatılıyor. Bu çalışma restorasyon yapılırken herhangi bir olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi amacıyla yapılıyor. Divriği Ulu Cami çalışmalarında biraz sabretmek lazım. Hemen 3-5 ayda netice almak söz konusu değil. Ama süreç başladı. Çalışmalar büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştiriliyor. Her ay kurul toplanıyor. Bununla ilgili bilim kurulu var. Her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanıyor. Tahmini olarak da 3-4 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması planlanıyor. Çalışmalar devam ederken de ziyaretçilerin mağdur olmaması için azami gayret gösterilerek ziyaretçilerin gelmesi de sağlanacak” dedi.
GÖKMEDRESE RESTORASYONU BU SENE BİTECEK
Gökmedrese’nin restorasyon süreci hakkında da bilgi veren Gül, ”Gökmedrese yıllardır onarımı süren bir eserimiz. İnşallah bu sene bitecek. Gökmedrese ile Selçuk Ortaokulu arasında Selçuk Ortaokulu vardı. Bu iki tarihi yapının birbirini görmesini engelliyordu. Bu okulumuz Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’ın talimatları ile başka bir yere yapıldı. Şu anda o bina ortadan kalktı. İnşallah ÇEDAŞ’ın trafosu da kalkacak. Ulu Cami ile Gökmedrese arası tamamen açık olacak. Yeşil alan ve altında otopark olacak. Belediyenin ‘Kale Projesi’ bu iki eseri tamamlamış olacak” diye konuştu.
BEHRAMPAŞA HANI BUTİK OTEL OLACAK
Behrampaşa Hanı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Valimiz Gül, ”Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün yaptığı güzel işlerden birisi de Behrampaşa Hanımızın/Otelimizin restorasyonudur. Burayı kiralayan hemşerimiz de çok güzel bir yapıya kavuşturdu. İnanıyorum ki hizmete girdikten sonra hem o yapının korunması ve sürdürülmesi anlamında, hem de kültür turizmine kazandırılması anlamında ciddi bir katkı sağlayacak. Bu tarihi yapı butik otel olarak kullanılacak” ifadelerini kullandı.
BU ŞEHRE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK TAŞHAN’DA ÇANTA SATMAK
Taşhan’ın yanında daha önce 8 kat olarak planlanan Vakıflar Çarşısı hakkında da bilgi veren Gül, ”Zemin artı üç kattan zeminde de 2 kat olmak üzere toplamda 6 kattan oluşacak. Taşhan’dan daha önce 7 metre çekme mesafesi vardı, şimdi 15 metre çekme mesafesi konulacak. İnşallah bu sene başlandığında gelecek senede o bina bitmiş olacak. Bittiğinde dükkânlar Vakıflar Bölge Müdürlüğüne akar getirmeye devam edecek. Taşhan’a uygun bir mimarisi olacak. Taşhan’ın arkasında şahıslara ait çeşitli dükkânlar var. Kamu yararı kararı aldık süreci başlattık. Onlarla ilgili Sivas İl Özel İdaresi kamulaştırma sürecini başlattı. 152 metrekarelik İlk kamulaştırmamızı yaptık. Böylece Taşhan’ın etrafı açılmış ve yeni vakıflar binası da yapılmış olacak” diye konuştu.
Taşhan’ın elden geçirilmesi gerektiğini de ifade eden Gül, ”Bu haliyle sürdürülebilirliği yok. Bu şehre yapılabilecek en büyük kötülük Taşhan’da çanta satmak. Özel mülkleri de bu sistemin içerisine koyarak tarihi yapının fonksiyonunu düzgün planlamakta fayda var” dedi.
BURUCİYE MEDRESESİ RESTORASYONA ALINACAK
Buruciye Medresesi’nin restorasyona ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Gül, ”Bu eserimize Milli Eğitim Bakanımız meclis başkanı iken 3 milyon liralık bir ödenek gönderdi. Bununla çalışmalara başlıyoruz. Projesi bu sene bittiğinde sonbahar gibi de uygulama ihalesi yapılır. En az 2 sene de restorasyonu sürer. Bu tür vakıf eserlerinin vakıf senedi var. Burada açıkça ne şekilde hizmet vermesi gerektiği yazıyor. Buna da uygun hareket etmekte fayda var. Buradaki tüm eserlerin hem kullanıcılar anlamında hem de fiziki yapı olarak bir elden geçmesi lazım” şeklinde konuştu.
KADIN AÇIK CEZAEVİ MÜZE OLACAK
Kadın açık cezaevinin müzeye dönüştürüleceğini ifade eden Gül, ”Taşınma ile ilgili süreç başladı. Erkek açık cezaevi Hafik’teki TANAP Şantiyesine taşınacak. Erkeklerden boşalan kısma da kadınları nakledeceğiz. Haziran ayına kadar bu işlem tamamlanacak. Daha sonra kadın açık cezaevinin yanlarındaki mezbelelikleri yıkacağız, tarihi binanın restorasyonunu yapacağız. Projeleri bitti, finansmanı hazır. Burayı halı, kilim gibi eserlerin yer aldığı müze haliyle kullanacağız. Burada yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanımız var. Karşısında da Arkeoloji Müzesi var. Böylece iki müze karşı karşıya olacak” ifadelerini kullandı.
MERKEZ ULU CAMİ ÇEVRESİNDE DÜZENLEME YAPILACAK
Merkez Ulu Cami restorasyonuna da değinen Gül, acil olan kısmın minare olduğunu ifade ederek, minare ile ilgili durum tespiti yapıldığını ve hareketin durumunun belirlendiğini söyledi. Projenin buna göre hazırlanacağını dile getiren Gül, 8 ay içerisinde bu işin tamamlanacağını, daha sonra da minarenin güçlendirilmesine ve onarımına geçileceğini vurguladı. Yıkılan Selçuk Ortaokulu’nun yerine yapılacak olan otoparkın bir kısmına da caminin tuvaletlerinin yapılacağını ve alt geçit tünel sistemi ile camiye geçileceğini ifade eden Gül, böylece bölgede hem otopark hem de abdesthane sorununun çözüleceğini dile getirdi.
TARİHİ ESERLER IŞIKLANDIRILACAK
İlimizdeki tüm tarihi yapıların ışıklandırılması için bir süreç başlattıklarını ve ihalenin gerçekleştirildiğini vurgulayan Gül, ilimizin estetik bir görünüme kavuşacağını ifade etti.

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER