Haber346

Tarım Arazilerinde Kanserli Patates Tohumu Tehdidi

Tohumluk patates üretiminde de Konya’dan sonra ikinci sırada yer alan Sivas’ta tarım arazileri kanserli patates tohumu tehdidi ile karşı karşıya. Özellikle Niğde ve Nevşehir bölgesinden alınan tohumluk patatesler de görülen bir kanser türü tarım arazilerimizi tehdit ediyor. TÜİK tarafından açıklanan geçtiğimiz yıla ait rakamlara göre Sivas ‘ta 15 bin 384 dekar alanda tohumluk patates dikimi yapıldı. […]

Tarım Arazilerinde Kanserli Patates Tohumu Tehdidi
23 Mart 2018 - 16:29 'de eklendi.
Reklam

Tohumluk patates üretiminde de Konya’dan sonra ikinci sırada yer alan Sivas’ta tarım arazileri kanserli patates tohumu tehdidi ile karşı karşıya. Özellikle Niğde ve Nevşehir bölgesinden alınan tohumluk patatesler de görülen bir kanser türü tarım arazilerimizi tehdit ediyor. TÜİK tarafından açıklanan geçtiğimiz yıla ait rakamlara göre Sivas ‘ta 15 bin 384 dekar alanda tohumluk patates dikimi yapıldı. 45 bin ton ürün elde edildi. Yemeklik patates üretimi ise 79 bin 280 dekar alanda dikim yapılarak 276 bin ton ürün elde edildi.
Sivas Patates Üreticileri Birlik Başkanı Ahmet Hark, tohumluk patates alımında dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi verdi.
Hark, “Çiftçimiz sertifikalı tohum kullanmak yerine Nevşehir ve Niğde bölgesinden depolardan ucuz, kalitesiz tohumlar getirip ekiyor. Sivas ilimiz genelde dışardan gelen büyük firmalar tarafından ithal tohumluklar ekiliyor. Sertifikalı patates tohumu üretiminde Türkiye’de 1’inci sırada pilot bölge. Vatandaşlarımız pek bilinçli olmadığı için sertifikalı tohum fiyatları da Nevşehir’den, Niğde’den çıkan tohumlarla kıyaslanmayacak derecede ucuz olduğu için. Çiftçimiz sertifikalı tohum kulanmak yerine Nevşehir ve Niğde bölgesinden depolardan ucuz, kalitesiz tohumlar getirip ekiyor. Burada çiftçimiz köylümüz ekonomiyi düşünürken bu yıl ki üreteceği verim ekoltede büyük bir ekonomik zararla karşı karşıya kalacaktır. Ama bizim topraklarımız ordan gelen patates siil hastalığı ile yaklaşık olarak Sivas geneli topraklarımız asgari 26 yıl azami 40 arasında karantinaya tabii tutulacaktır. Özellikle vatandaşlarımıza birlik başkanları olarak uyarıyorum rica ediyorum” dedi.
Patatesteki sertifikalı ithal olarak gelen tohumlar 7 TL’ye satılıyor diyen Hark, “Biz bunu ürettiğimiz zaman ortalama Türkiye’de ortalama sertifikalı tohum fiyatları 1 buçuk TL civarında. Cinsine göre bu 2 liraya da çıkıyor. Sertifikalı tohum 20 yaşında ki genç bir insana benzer” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER