Minik Yiğidoların Hayali Gerçek Oldu

Minik Yiğidoların Hayali Gerçek Oldu

Sivas’ta TYP Kapsamında Bin 690 Kişi İşe Alınacak

Sivas’ta TYP Kapsamında Bin 690 Kişi İşe Alınacak

Başkan Öztürk, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Başkan Öztürk, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Başkan Aydın, Kadınların Gün Davetini Geri Çevirmedi

Başkan Aydın, Kadınların Gün Davetini Geri Çevirmedi

Sivas Belediyesi Asfalt Sezonunu Açtı

Sivas Belediyesi Asfalt Sezonunu Açtı

Tarım Arazilerinde Kanserli Patates Tohumu Tehdidi
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 23 Mart 2018 - 16:29:20
Tarım Arazilerinde Kanserli Patates Tohumu Tehdidi

Tohumluk patates üretiminde de Konya’dan sonra ikinci sırada yer alan Sivas’ta tarım arazileri kanserli patates tohumu tehdidi ile karşı karşıya. Özellikle Niğde ve Nevşehir bölgesinden alınan tohumluk patatesler de görülen bir kanser türü tarım arazilerimizi tehdit ediyor. TÜİK tarafından açıklanan geçtiğimiz yıla ait rakamlara göre Sivas ‘ta 15 bin 384 dekar alanda tohumluk patates dikimi yapıldı. 45 bin ton ürün elde edildi. Yemeklik patates üretimi ise 79 bin 280 dekar alanda dikim yapılarak 276 bin ton ürün elde edildi.
Sivas Patates Üreticileri Birlik Başkanı Ahmet Hark, tohumluk patates alımında dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi verdi.
Hark, “Çiftçimiz sertifikalı tohum kullanmak yerine Nevşehir ve Niğde bölgesinden depolardan ucuz, kalitesiz tohumlar getirip ekiyor. Sivas ilimiz genelde dışardan gelen büyük firmalar tarafından ithal tohumluklar ekiliyor. Sertifikalı patates tohumu üretiminde Türkiye’de 1’inci sırada pilot bölge. Vatandaşlarımız pek bilinçli olmadığı için sertifikalı tohum fiyatları da Nevşehir’den, Niğde’den çıkan tohumlarla kıyaslanmayacak derecede ucuz olduğu için. Çiftçimiz sertifikalı tohum kulanmak yerine Nevşehir ve Niğde bölgesinden depolardan ucuz, kalitesiz tohumlar getirip ekiyor. Burada çiftçimiz köylümüz ekonomiyi düşünürken bu yıl ki üreteceği verim ekoltede büyük bir ekonomik zararla karşı karşıya kalacaktır. Ama bizim topraklarımız ordan gelen patates siil hastalığı ile yaklaşık olarak Sivas geneli topraklarımız asgari 26 yıl azami 40 arasında karantinaya tabii tutulacaktır. Özellikle vatandaşlarımıza birlik başkanları olarak uyarıyorum rica ediyorum” dedi.
Patatesteki sertifikalı ithal olarak gelen tohumlar 7 TL’ye satılıyor diyen Hark, “Biz bunu ürettiğimiz zaman ortalama Türkiye’de ortalama sertifikalı tohum fiyatları 1 buçuk TL civarında. Cinsine göre bu 2 liraya da çıkıyor. Sertifikalı tohum 20 yaşında ki genç bir insana benzer” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Anketler

24 Haziran Seçimlerinde kimleri Milletvekili Adayı olarak görmek istersiniz?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz