Haber346

Eyvah On Beş…

23-24 Haziran 2018 tarihinde uygulanacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ile birlikte öğrenciler bir maraton yılının daha sonuna gelmiş olacak. Sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. 2000 yılında doğanların “Sistemdeki tüm değişiklikler hep bizi buluyor”  inancı 2017’ de perçinlenerek artıyor. YGS-LYS sistemi için yaz aylarından hazırlıklara başlayan öğrenciler değişen sistem ile birlikte umutsuzluğa düştüler, […]

Eyvah On Beş…
23 Mart 2018 - 17:18 'de eklendi.
Reklam

23-24 Haziran 2018 tarihinde uygulanacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ile birlikte öğrenciler bir maraton yılının daha sonuna gelmiş olacak. Sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak.

2000 yılında doğanların “Sistemdeki tüm değişiklikler hep bizi buluyor”  inancı 2017’ de perçinlenerek artıyor. YGS-LYS sistemi için yaz aylarından hazırlıklara başlayan öğrenciler değişen sistem ile birlikte umutsuzluğa düştüler, çünkü bu öğrenciler 2014 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında da ilk adaylar olmuşlardı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın netleşmesiyle birlikte maratona kaldıkları yerden devam ediyorlar.  Sorumlu oldukları derslerin konularının büyük kısmını çalışıp bitiren öğrenciler  “ Başaramazsam…” düşüncesinde. Buna karşılık yeterli çalışma düzeyine ulaşmadığını düşünen öğrenciler ise “Bu zamandan sonra çalışsam da başaramam! ”  fikrine kapılmış gidiyor.

“TEOG ’da olduğu gibi YKS’de de yine biz yeni bir sınavla yüz yüze bırakılıyoruz.”

Öncelikle bu yanlış yargıdan öğrencilerimizi kurtarmalıyız. Adı her ne olursa olsun, uygulanan sınavlar,  çalışan emek veren her öğrencinin yüzünü güldürecektir.  Fakat sadece çalışmak yeterli değildir. Öğrencinin kendini fizyolojik ve psikolojik açıdan da hazırlaması gerekmektedir.

Geri sayımın yaklaştığı bu süreçte adaylar uyku düzenini kurmalı ve sağlıklarına her açıdan dikkat etmelilerdir. Halı saha maçları yapıp kırık riski almak yerine, gün içinde kendilerinin belirleyeceği saatlerde tempolu yürüyüşler veya hafif koşu antrenmanları onları rahatlatacaktır. Olumsuz düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmaları gerekmektedir. Kazanamazsam bir daha aynı süreci geçiremem yeniden hazırlanamam düşüncesinden uzaklaşıp kalan süreci nasıl değerlendirebilirim sorusuna cevap aramalılar.

Kalan 15 haftalık süreçte neler yapmalıyız?

 • Konularını bitirdiği derslerde “ders denemesi” çözmeleri, halen eksik olan konularda ise konu çalışmasına ek olarak yoğun soru çözümü yapmaları
 • Mayıs ayına kadar her hafta 1 TYT 1 AYT Deneme Sınavı çözmeleri
 • Mayıs ayında her hafta 2 TYT 2 AYT Deneme Sınavı çözmeleri
 • 31 Mayıs -15 Haziran arası günlük TYT – AYT çözmeleri yararlarına olacaktır.
 • Denemelerde yanlış yaptıkları her sorunun çözümlerini öğrenmeliler.

 

Hala Zamanınız Var

 • Hiçbir zaman başlamak için geç değildir; nefes alıyorsak her şey için hala umut vardır.
 • Yaptığınız hatalardan ders almalı ve onları tekrarlamamalısınız.
 • Olumsuz düşüncelerden ve hatta çevrenizdeki olumsuz insanlardan uzaklaşmalısınız.
 • Pembe hayaller peşinde koşmak yerine, gerçekçi olup durum analizleri ile çalışmalarınızı hızlandırmalısınız.
 • Sadece iyi olduğunuz dersten soru çözerek kendinizi kandırmayın.
 • Başaramadığınız derslerden vazgeçmek yerine “Nasıl başarırım ?” sorusuna cevaplar arayın

 

Süreçte Ailenin Rolü

Sevgili aileler bu uzun maratonda sizinde yorulduğunuzu ve öğrencileriniz kadar sizinde heyecanlandığınızı biliyoruz. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır, fakat bu değeri yeteri kadar hissettirmek önemlidir. Aşırı kontrol çocuğa ne kadar zul gelirse, kontrolsüzlükte çocuğu değersizlik hissine o kadar sürükler.

Ailelerimiz çalışırsan başarırısın, biz sana güveniyoruz, her koşulda yanındayız cümlelerini makul aralıklarla dile getirmeli ve hissettirmelidir.

Sınav adaylarının bir makine olmadığı ve sürekli değil, verimli çalışması gerektiği bilinmelidir. Günlük 1 saat soysal medya, haftada 3-4 saatlik bir sosyal etkinlik sınav adaylarının da hakkıdır. Fakat aday kendisine ve çevresine HAYIR diyebilmeli ve etkinliklerin dozunu abartmamalıdır.

 

                                     Kübra DAĞDEVİREN

                                  REHBER ÖĞRETMEN

                             NOKTA EĞİTİM KURUMLARI

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER