Haber346

Sivas’tan ‘Vicdan Konvoyu’na Destek

SURİYE’de hapishanelerde tutularak işkenceye uğrayan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen “Vicdan Konvoyu”na destek amacıyla bir grup gönüllü Sivas’tan Hatay’a yola çıktı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Suriye’de Esed rejimi tarafından hukuka aykırı olarak hapishanelerde tutularak işkenceye uğrayan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen “Vicdan Konvoyu”na Sivaslı kadınlar da destek verdi. Hatay’da diğer illerden hareket eden […]

Sivas’tan ‘Vicdan Konvoyu’na Destek
09 Mart 2018 - 5:48 'de eklendi.
Reklam

SURİYE’de hapishanelerde tutularak işkenceye uğrayan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen “Vicdan Konvoyu”na destek amacıyla bir grup gönüllü Sivas’tan Hatay’a yola çıktı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Suriye’de Esed rejimi tarafından hukuka aykırı olarak hapishanelerde tutularak işkenceye uğrayan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen “Vicdan Konvoyu”na Sivaslı kadınlar da destek verdi. Hatay’da diğer illerden hareket eden kadınlarla bir araya gelmek için Sivas’ta organize olan kadınlar, kent meydanında okunan dua ve basın açıklamasının ardından Hatay’a doğru yola çıktılar. Uğurlama törenine, Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, AK Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üyeleri katıldı. Kadınlar adına basın açıklaması yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sivas Şubesi Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç, “Suriye’de 7 yılda 15 bin çocuk can verdi. 13 bin 581 kadın Suriye zindanlarında işkenceye maruz kaldı, tecavüze uğradı. 417’si kız çocuğu 6 bin 736 kadın halen bu vahşeti yaşamaya devam ediyor. Amacımız; bu drama dikkat çekmek, haksız şekilde zindanlarda tutulan tüm kız çocuklarının ve kadınların serbest kalmasını sağlamak ve tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir” dedi.
Konuşmalardan sonra yapılan duanın ardından konvoy yola çıktı.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER