Haber346

Arkeoloji Müzesi Kaderine Mi Terk Edildi?

2009 yılında açılan ve bölgenin en büyük müzesi olan Arkeoloji Müzesi dökülmeye başladı. Ziyaretçi sayısının dibe vurduğu müzenin kaderine terk edildiği konuşulmaya başladı. Sivas Valiliği tarafından 2007 yılında başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi 2009 yılında hizmete açıldı. Yüceyurt Mahallesi’ne bulunan tarihi binada yapılan restorasyon sonrası açılan müzede toplam 2 bin […]

Arkeoloji Müzesi Kaderine Mi Terk Edildi?
06 Mart 2018 - 16:27 'de eklendi.
Reklam

2009 yılında açılan ve bölgenin en büyük müzesi olan Arkeoloji Müzesi dökülmeye başladı. Ziyaretçi sayısının dibe vurduğu müzenin kaderine terk edildiği konuşulmaya başladı.
Sivas Valiliği tarafından 2007 yılında başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi 2009 yılında hizmete açıldı.
Yüceyurt Mahallesi’ne bulunan tarihi binada yapılan restorasyon sonrası açılan müzede toplam 2 bin 487 arkeolojik eser, 5 bin 805 sikke bulunduğu ve bunların kronolojik sıralamaya göre sergilendiği öğrenildi.
Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nin deposundaki çok sayıdaki tarihi eser de arkeoloji müzesine taşındı. Böylece tarihi 7 bin yılı aşan, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas, Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi ile Şarkışla’daki Aşık Veysel Müzesi’nin yanı sıra 3’üncü müzesine kavuşmuş oldu.
Ziyaretçi akınına uğrayan müze aradan geçen 9 yılın ardından kaderine terk edildi.
Çatısı dökülmeye başlayan müzenin tanıtımının yapılmaması, çalışanların ziyaretçilerle ilgilenmemesi sonucunda müzeye olan ilgi bitme noktasına geldi.
Vali Davut Gül’ün müzenin tekrar şehir turizmine kazandırılması için çalışma başlatması, Kültür Müdürlüğü’nün ise dökülen çatıların ve bina duvarlarını bakıma aldırması bekleniyor.

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER