Haber346

Sivas Uluslararası Turizm Kongresine Ev Sahipliği Yapacak

Sivas’ın turizm potansiyeli uluslararası kongrede masaya yatırılacak. Sivas Valiliği öncülüğünde, Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi, Cumhuriyet Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla 23-25 Şubat tarihleri arasında çok sayıda bilim adamının katılımıyla Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nde “Uluslararası Sivas Turizm Kongresi” yapılacak. Sivas Valisi Davut Gül,  Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu’nda basın mensuplarıyla […]

Sivas Uluslararası Turizm Kongresine Ev Sahipliği Yapacak
22 Şubat 2018 - 5:51 'de eklendi.
Reklam

Sivas’ın turizm potansiyeli uluslararası kongrede masaya yatırılacak. Sivas Valiliği öncülüğünde, Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi, Cumhuriyet Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla 23-25 Şubat tarihleri arasında çok sayıda bilim adamının katılımıyla Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nde “Uluslararası Sivas Turizm Kongresi” yapılacak.

Sivas Valisi Davut Gül,  Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelerek, kongreyle ilgili bilgiler verdi.

Toplantıda ilk olarak konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ‘Uluslararası Sivas Turizm Kongresi’ ile ilgili bilgiler vererek, akademik ve bilimsel olarak ilin turizm potansiyelini öne çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bu kapsamda Sivas’ın her yönüyle sahip olduğu değerlerin ve özellikle de kış turizminin kongrede sunular halinde ele alınacağını ifade eden Kaya, “Sivas’ın geleceğine dair vizyon çizmek için bu bilimsel kongrenin hazırlanmasında bizlere öncülük eden Sivas Valisi Davut Gül’e ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ise, ilk defa Sivas’ın turizm potansiyelinin ele alınması için kongre düzenleneceğini ifade ederek, “Sivas turizmde hem de ekonomide bilim adamlarının gözüyle masaya yatırılacak. Bu etkinliğin ilimiz için faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız ise, “Turizm denilince deniz, kum güneş üçlüsü akıllara gelirdi. Artık turizmin birçok çeşidi var. Örneğin inanç ya da kış turizmi. Bu yüzden şehrimiz turizm potansiyeli açısından çok müsait bir durumda. Yıldız Dağına yapılan kayak merkezi ve üniversite tarafından inşaatı devam eden yüksek irtifa merkezi de kış turizmine birçok katkı yapacak. Bu kongreye 200’e yakın bilim adamı katılacak. Bu kongrenin Sivas’a çok faydaları olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Sami Aydın da, ilimizin turizm çekim bölgesi olabilmesi için bu tür organizasyonların önemine dikkat çekerek, “Dışardan gelip te Sivas’ı ilk defa gezen insanların şehrimizle ilgili olumlu fikirler ortaya koyduğunu duyuyoruz” dedi.

Sivas’ın tarihi yönden çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını dile getiren Başkan Aydın, “Biz istiyoruz ki; bilimsel anlamda bu konunun uzmanları bir çalışma yapsınlar, raporlarını ortaya koysunlar. Bu kapsamda kayak merkezimize de çok önemli yatırımlar yapıldı.  Bu yatırım güzel bir zenginlik oldu. Ben bu kongrenin Sivas’ın değerlerini ortaya çıkaracağını düşünüyorum. İlimizin ciddi bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Yıldız Dağı da ilimize güzel bir farkındalık kazandıracak. İnşallah bu kongre bizlere yeni ufuklar ve şehrimize yeni açılımlar kazandıracaktır.” ifadesini kullandı.

Sivas Valisi Davut Gül de ‘Uluslararası Turizm Kongresi’nin parmakla gösterilecek bir kongre olduğunu dile getirerek, “Kongrenin yapılmasına destek olan kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kongreyle Yıldız Dağı’nın ilimize ve ülkemize daha fazla nasıl faydalı olabileceğini ele alacağız. Yine bir başka faydası burada yayımlanan tebliğler aynı zamanda literatüre geçecek. İleride kış turizmiyle ilgili yeni kitaplar hazırlanacak, belki de tarihe bir not düşülecek. Bugünün parasıyla Yıldız Dağı Kayak Merkezine 150 milyon TL harcanmış durumdadır” dedi.

Sivas Valisi Davut Gül,  “Medeniyet şehri Sivas’ta özellikle ulaşımla ilgili güzel gelişmeler olacak, hızlı trenin Sivas’a gelmesi ilimiz için yeni bir sayfa açacak. Bir süre sonra Yıldız Dağı’nın havaalanı bağlantısı, yine havaalanı-Sıcak Çermik bağlantısı ve Yıldız Dağı-Tokat bağlantısı şimdiden konuşulan projeler. Bunlar tek tek yapılacak.  Altyapıyla ilgili devlet üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.  Yıldız Dağı ve Sıcak Çermikte yeni yatırımlar yapmak isteyenlere gerekli kolaylıkları sağlamaya çalışıyoruz. Biz bu kongre ile açıkçası malımızın değerini kıymetini bir kez daha anlayacağız.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER