Haber346

Vali Gül; “Okuma-Yazma Oranımız Yüzde 100 Olmalıdır”

Vali Davut Gül, Cumhurbaşkanı himayelerinde Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği kursunu ziyaret ederek, açılış kurdelesi kesti. Yunus Emre Ortaokulu’nda gerçekleştirilen programda okuma-yazma kursu alan kursiyerlerle bir araya gelen Vali Gül, “Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde Sayın Hanımefendi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği ile ilgili ülkemizde olduğu gibi Sivas’ta da çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda […]

Vali Gül; “Okuma-Yazma Oranımız Yüzde 100 Olmalıdır”
19 Şubat 2018 - 16:47 'de eklendi.
Reklam

Vali Davut Gül, Cumhurbaşkanı himayelerinde Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği kursunu ziyaret ederek, açılış kurdelesi kesti.
Yunus Emre Ortaokulu’nda gerçekleştirilen programda okuma-yazma kursu alan kursiyerlerle bir araya gelen Vali Gül, “Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde Sayın Hanımefendi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği ile ilgili ülkemizde olduğu gibi Sivas’ta da çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda her gün yeni kurslar açılıyor. Geçen yıl okuma-yazma kursundan belge alan kursiyer sayısı 800 civarında idi. Bugün itibari ile 2 bini geçtik. Amacımız 10 bini geçmek ve nihai olarak da okuma-yazma oranını yüzde 100’e getirmek. Buna katkı sunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kursa katılanlara diğer illerden farklı olarak 10 kişiyi Umre’ye göndereceğiz. 100 kişiye herhangi bir ev eşyası alacağız. Bugün bir müjde daha söylüyorum 100 kişiye de çeyrek altın vereceğiz” dedi.
Kursiyerlere de seslenen Gül, kursa olan ilgiden memnun olduğunu ifade ederek, “Tek isteğimiz Sivas’ta okuma-yazma bilmeyen hiç kimsenin kalmaması. Ben inanıyorum ki sizler çocuklarınızdan daha isteklisiniz. Onlardan daha çabuk öğrenirsiniz. Sizlerin okuma-yazma öğrenmesi için elimizden ne geliyorsa yaparız. Bu projeyi ortaya koyan, sahiplenen Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendidir. Kursun sonunda başarılı olanları ödüllendireceğiz” diye konuştu.
Vali Gül daha sonra kursiyerlere defter ve kalem hediye ederek okuldaki öğrencilerle de sohbet etti.
Okuldaki ziyaretleri kapsamında Yunus Emre Ortaokulu Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi’nin düzenlediği programa da katılan Vali Gül, Kazım Karabekir Ortaokulu’nun halk oyunları gösterileri ile mehteran ve atlı sporcuların yer aldığı gösterileri ilgiyle izledi.
Buradaki programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde Yunus Emre Ortaokulunda okuma-yazma seferberliğine start verdiklerini hatırlatarak, son bir hafta içinde il merkezinde bin 71 toplamda ise 2 bin vatandaşın okuma yazma kursu için müracaat ettiğini söyledi.
Belediye Başkanı Sami Aydın ise okuma-yazma seferberliğinde Sivas’ın yüzde 100’e ulaşması için belediye olarak 100 çeyrek altında kendilerinin vereceklerini ayrıca ev eşyası ne kadar ihtiyaç varsa onu da karşılamaya hazır olduklarını dile getirdi.
Vali Davut Gül de Sivas’ın 800 yıl öncesinde üniversitesi olan kadim bir şehir olduğunu belirterek, “İlimiz bin yıldır ilimle irfanla meşgul olan bir şehirdir ve bizim okuma yazma oranımızın yüzde 100 olması gereklidir. Belli sebepler nedeniyle okuyamamış olabiliriz. Ama bir imkân var ve bu imkânı hepimizin çok iyi değerlendirmesi gerekiyor” dedi.
Okullarda Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclislerinin kurulduğunu hatırlatan Gül, “İsteğimiz tüm çocuklarımızın Kadı Burhaneddin gibi yetişmeleridir. Kadı Burhaneddin 4 yaşından beri ilimle irfanla tanışmış. Bizim çocuklarımız bu yaşlarda onunla tanışsın istiyoruz. Kendi ayakları üzerinde duran özgüveni gelişmiş çocuklar olsun istiyoruz. Sizin çocuklarınızın başarısı sizi gururlandırdığı gibi bizleri de gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.
Programın ardından okula kazandırılan spor salonunu da gezen Vali Gül, salon hakkında ilgililerden bilgi aldı.

 

 

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER