Haber346

Kirli Hava Soluyoruz!

2017 hava kirliliği raporu’nu açıklandı. Raporda Türkiye’de 81 havası en kirli iller sıralamasında Sivas 12. sırada yer aldı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Çevre ve Mühendisleri Odası 2017 Hava Kirliliği Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, en temiz iller: “Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale”. Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğini ölçmek için kullandığı partikül madde 10 […]

Kirli Hava Soluyoruz!
19 Şubat 2018 - 7:07 'de eklendi.
Reklam

2017 hava kirliliği raporu’nu açıklandı. Raporda Türkiye’de 81 havası en kirli iller sıralamasında Sivas 12. sırada yer aldı.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Çevre ve Mühendisleri Odası 2017 Hava Kirliliği Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, en temiz iller: “Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale”. Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğini ölçmek için kullandığı partikül madde 10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla partikül madde 10 Dünya Sağlık Örgütü sınır değerini aşan iller ise şu şekilde: “İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütayha, Sakarya, Kırklareli, İçel, Samsun”
Raporda Sivasın havası 270 günden fazla partikül madde 10 Dünya Sağlık Örgütü sınır değerinin üzerinde ölçüldüğü öğrenildi.
2017 Hava Kirliliği Raporu’nu açıklayan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havasının temiz olduğunu ifade etti.
Baran Bozoğlu, Türkiye’de havanın gittikçe kirlendiğini belirterek, “Hızla artan kirlilik insan yaşamını tehdit ediyor. Kirletici kaynakları kükürtdioksit (SO2), partikül madde , azotoksit, karbonmonoksit ve ozon olarak sıralayabiliriz. Özellikle partikül madde, solunum enfeksiyonu ve kansere neden oluyor. partikül madde kirleticilerin kent merkezlerinde geniş kitleleri etkileyerek erken bebek ölümleri, sakat doğumlar ve kitlesel ölümlere sebep olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.
Hava kirliliğinin insan yaşamı için ciddi bir tehdit unsuru olduğuna dikkati çeken Bozoğlu, önerilerini şöyle sıraladı:
Kentlerde toplu taşıma ve raylı sistemler geliştirilmelidir.
Hava kirliliğinin en yopğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde sokağa çıkılmasın. Ayrıca hava kirliliğin yoğun olduğu günlerde Valilik ve Belediyeler yurttaşları bilgilendirmelidir.
Kentsel dönüşüm devletin sıkı denetimi altına alınmalıdır.
Yoksul yurttaşlara kalitesiz kömür yardımı yerine, doğalgaz yardımı yapılmalıdır.”

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER