Haber346

Sivas’ta Sağlık Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

SİVAS Belediyesi tarafından engelli bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak ve oluşabilecek iletişim sorununu ortadan kaldırmak amacıyla sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenleniyor. Cumhuriyet Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık-Sen’in ortaklaşa düzenlediği programda hastane çalışanlarına verilecek eğitimlerin ardından, işitme engelli bireylerin sağlık hizmetinde yaşadıkları sorunların ortadan kalkması planlanıyor. İşaret dili eğitiminin açılış töreni Sivas Devlet Hastanesi […]

Sivas’ta Sağlık Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi
17 Şubat 2018 - 16:19 'de eklendi.
Reklam

SİVAS Belediyesi tarafından engelli bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak ve oluşabilecek iletişim sorununu ortadan kaldırmak amacıyla sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenleniyor.
Cumhuriyet Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık-Sen’in ortaklaşa düzenlediği programda hastane çalışanlarına verilecek eğitimlerin ardından, işitme engelli bireylerin sağlık hizmetinde yaşadıkları sorunların ortadan kalkması planlanıyor. İşaret dili eğitiminin açılış töreni Sivas Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlendi. Törende konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi sorumlusu ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, işitme engelli bireylerin günlük hayatta büyük zorluklar yaşadıklarına dikkat çekerek bu eğitim sayesinde sağlık hizmeti alırken oluşan iletişim probleminin ortadan kalkacağını söyledi. Son yıllarda sağlık çalışanlarının işaret dili eğitimi alması için çeşitli etkinlikler düzenlediklerine dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise, “Kurumlar arası iş birliği Sivas’ımızda çok üst düzeyde. Bugün de bu iş birliğinin bir meyvesini alıyoruz. Toplumun en mağdur kesimleri engellilerdir. Özellikle işitme engelliler ise sıkıntılarını anlatmakta büyük zorluklar yaşıyor. Hastaneye geldiği zaman derdini, sıkıntısını anlatamıyor. Bu sorunu çözmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Sağlık-Sen Şube Başkanı Efe Zileli de, engelli bireylerin mağduriyetine dikkat çekerek “Bu mağduriyeti en aza indirgemek için işaret dili eğitimini düzenlemeye karar verdik. Programa katılan üyelerimize çok teşekkür ediyorum, inşallah bu eğitimler hayırlı neticeler verecektir.” diye konuştu.
İşaret dili eğitmeni Mustafa Epik tarafından verilen eğitimlerin 3 ay boyunca devam edeceği öğrenildi.

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER