Haber346

Çavuşoğlu: PYD, PKK ve YPG’nin aynı olduğunu Mısır’daki sağır sultan dahi duydu

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, PYD, PKK ve YPG’nin aynı olduğunu Mısır’daki sağır sultanın dahi duyduğunu, Türkiye’nin müttefiklerinin ise bunu dikkate almadığını söyledi.

Çavuşoğlu: PYD, PKK ve YPG’nin aynı olduğunu Mısır’daki sağır sultan dahi duydu
12 Şubat 2018 - 6:30 'de eklendi.
Reklam

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaptırılan Kaliteli Yaşam Merkezi’nin temel atma törenine katıldı. Burada konuşma yapan Çavuşoğlu’nun gündeminde, Türk silahlı Kuvvetleri’nin Afrin harekatı ve CHP liderinin sözleri vardı.

Çavuşoğlu, konuşmasında Türkiye’nin güney sınırında, Suriye’nin kuzey topraklarında adeta varlık mücadelesi verdiğini söyledi. Suriye’deki iç savaşın ortaya çıktığı tarihten itibaren terör örgütlerinin bölgede at koşturmaya başladığını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin son yıllarda her platformda ve yapılan resmi temaslarda birçok vesileyle PYD, PKK ve YPG’nin aynı olduğunu anlattığını ancak “Mısır’daki sağır sultanın dahi duyduğu” bu uyarıları müttefiklerinin dikkate almadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emir ve direktifleri doğrultusunda 20 Ocak’ta Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığını anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu harekatın amacı sınır güvenliğimizi sağlamak, teröristlerin buradan Türkiye’nin içine sızmasına mani olmak, aynı şekilde oradaki terör unsurlarını temizlemek suretiyle Türkiye’ye bu bölgeden göç etmiş yaklaşık 370 bin Kürt kardeşimizin oraya dönerek kaldıkları yerden hayatlarını devam ettirmelerini sağlamaktır. Bunun yanı sıra Irak sınırına kadar güneyimizdeki bütün sınır kuşağını teröristlerden arındırmak suretiyle misafir ettiğimiz 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizin yeniden kendi topraklarına, evlerine, barklarına dönerek hayatlarını yaşamalarını sağlamak.”

Çavuşoğlu, Afrin’e düzenlenen harekatın planlandığı çerçevede başarılı bir şekilde sürdüğünün de altını çizdi.

“Bugün askerimiz, ordumuz orada çok ciddi bir mücadele ve gayret sarf ediyor. Harekat planlandığı çerçevede başarılı bir şekilde devam ediyor. Avrupa’da her olayda baş çıkaran PKK unsurlarının hiçbir şekilde itibar görmediğini görüyoruz. Türkiye bu adımı atmadan evvel diplomatik bütün enstrümanlarını kullandı. Bütün platformlarda haklı ve meşru durumunu ortaya koydu. Allah’ın izniyle şimdi de bölgede teröristlerin tepesine binmeye günbegün devam ediyor. Allah’ın izniyle bunları buradan bir şekilde temizleyecek.”

“Kılıçdaroğlu’nun ‘Türkiye Afrin’e girmesin’ sözü kabul edilemez”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Çavuşoğlu, “Bir düşünce ürettiğinizde, neden Türkiye’nin menfaatlerini ortaya koymuyorsunuz?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye Afrin’e girmesin” söyleminin adeta Afrin’in etrafında bir savunma pozisyonu almak, tünellerde gizlenen teröristlerin söyleyemediklerini dile getirmek, güvenlik güçlerinin sahada vermiş oldukları mücadeleye karşı gelerek burada bir psikolojik harekat merkezi oluşturmak anlamına geldiğini belirten Çavuşoğlu, bunun kabul edilebilir bir davranış olmadığını söyledi.

“Bu adam bir operasyon aparatıdır”

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Etiketler :
Reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Reklam
SON DAKİKA
Reklam
İLGİLİ HABERLER